Ana SayfaGenelManşet

Mursi: İran’ın katılımı olmadan Suriye krizi çözülemez!

 

Mursi: İran’ın katılımı olmadan Suriye krizinin çözümlendirilmesi mümkün değildir.
Mursi: İran’ın katılımı olmadan Suriye krizinin çözümlendirilmesi mümkün değildir.

Mısır’da düzenlenen İslami İşbirliği Teşkilatı zirve toplantısına katılmak üzere dün bu ülkenin başkenti Kahire’ye giden Cumhurbaşkanı Dr Mahmud Ahmedinejad, ilk başta Mısırlı meslektaşı Muhammed Mursi’yle görüştü.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu görüşmede yaptığı konuşmada, İran’la Mısır’ın çok eskilere dayanan tarih ve medeniyete ve buna göre çok yüksek bir kültüre sahip oldukları, bölgede de siyasi açıdan önemli rol oynadıklarına değinerek “İki ülke halklarının ilişkileri olumlu bir süreç izledi. Dolaysıyla bu ilişkiler düzeyinin artması için tüm kapasitelerin aktifleştirilmesi lazım” dedi.

Ahmedinejad ayrıca, İran İslam Cumhuriyetinin hiçbir kısıtlama getirmeksizin Mısır’la ilişkilerini bütün alanlarda geliştirmeye hazır olduğunu vurgulayarak “Eğer İran’la Mısır birlik olurlarsa, uluslararası düşmanlarımız halklarımıza hiçbir zarar veremeyeceklerdir” şeklinde konuştu.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi de yaptığı konuşmada ülkesi inkılabının içinde bulunduğu şartların İran İslam inkılabının şartlarına benzediğine dikkat çekerek “Ama Mısır’ın İran gibi hızlı bir gelişim fırsatı olmadığı için İran’la ilişki ve işbirliğimizin geliştirilmesini çok önemli ve zaruri olarak görüyoruz” ifadesini kullandı.

Mursi daha sonra Suriye’yle ilgili gelişmelerden söz ederken, İran’ın katılımı olmadan Suriye krizinin çözümlendirilmesinin mümkün olmadığının altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu