Ana SayfaGenelManşet

İran’ın simulasyon saldırısı siyonistleri panikletti.

m684_9Siyonist rejim medyası, İran’ın ‘İsrail’e yönelik simulasyonel saldırısını tehlikeli bir boyut olarak değerlendirdi.
Yedioth Ahronot gazetesinin haberine göre Cenevre’de nükleer görüşmeleri antlaşma doğrultusunda seyrederken İran devlet televizyonu ‘İsrail’e yapılacak bir füze saldırısının simülasyonunu yayınladı.
Amerika Birleşik Devletleri’yle İran arasındaki nükleer program konusundaki uzlaşının olması an meselesi gibi gözükürken, Cenevre’deki iyimser bakış açısının İran içerisinde pek de bir karşılığı olmadığı gözlemleniyor. İran yönetimi, Tahran’daki devlet televizyonu aracılığıyla ‘İsrail’e simülasyonel füze saldırısı görüntüleri yayınlayarak farklı bir mesaj gönderme niyeti de taşıyor.
İran’ın füzeler noktasındaki kapasitesi ve dış tehditlere karşı muhtemel kullanımı gibi bölümler içeren belgesel programı yaklaşık 1 saat sürüyor.
İran’ın nükleer çalışmalarının askeri sahayı da kapsadığını iddia eden Siyonistler, belgeselde ayrıca İran’ın ‘İsrail’ tarafından gelecek muhtemel bir saldırıda nükleer imkanlarını da kullanarak nasıl karşılık vereceğini canlandırdığını da ileri sürdü.
Videoda bilgisayarlar aracılığıyla çizilmiş İran’ın uzun menzilli Siccil balistik füzeleri de betimlendi. Animasyonlarda İsrail’in hava savunma sisteminin birkaç füzeyi engellediği, buna karşılık diğerlerinin korunan bölgeleri imha ettiği ve ‘İsrail’deki farklı stratejik hedeflerin vurulduğu tasvir ediliyor.
Gösterilen hedefler arasında Tel Aviv’deki Azrieli kuleleri ve Kirya kulesi yer alıyor. Ayrıca ‘İsrail’in merkezi Tzfirin’deki Siyonizm savaş güçlerinin karargahı, Genel füze fırlatma merkezi, Ben Gurion Havalimanı ve Dimona’daki nükleer reaktör de işaret edilen hedefler arasında. Hedefler Google haritaları üzerinden gösterildi ve video İkinci Lübnan Savaşı’ndan gerçek görüntülerin yer aldığı bölümle sona erdi.
2012 yılında İmam Ali Hamaney ‘İsrail’i, Tel Aviv ve Hayfa’yı yıkmakla tehdit etmişti: “Zaman zaman Siyonist oluşum askeri saldırı tehdidinde bulunuyor, fakat biliyorlar ki şayet en ufak bir hata yaparlarsa, İslam Cumhuriyeti Tel Aviv ve Hayfa’yı dünya haritasından silecektir.”
Öte yandan İran İslam Cumhuriyeti tarafından yeni bir hava savunma sistemi geliştirildiği açıklandı ve bu sistemin tanıtımı yapıldı. İran Savunma Bakanı General Hüseyin Dehkan tarafından yapılan açıklamada söz konusu yeni sistemin en gelişmiş modern savaş uçaklarını ve insansız hava araçlarını imha edebilecek seviyede olduğu belirtildi.
Dehkan; “(Yeni üretilen) Seyyad 2 füzelerinin kullanımına uygun olarak üretilen Talaş sistemi, düşmanın her türlü saldırısına karşı koyabilmemiz ve ülkemizin stratejik noktalarını savunabilmemiz için geliştirilmiştir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu