Ana SayfaGenelManşet

İslam düşmanlığının arttığı Avrupa’da Müslümanlara yönelik saldırılar da her geçen gün artıyor. Avrupa’da Müslüman düşmanlığının en fazla yoğunlaştığı iki ülke Fransa ve İngiltere olarak öne çıkıyor

Avrupa’da Müslüman düşmanlığı

İslam düşmanlığının arttığı Avrupa’da Müslümanlara yönelik saldırılar da her geçen gün artıyor. Avrupa’da Müslüman düşmanlığının en fazla yoğunlaştığı iki ülke Fransa ve İngiltere olarak öne çıkıyor.

“Birçok kez saldırıya maruz kaldım. Yumruklandım, üzerime tükürüldü, iterek yere düşürüldüm. Başıma şiddetli biçimde vuruldu ve kasıtlı olarak özellikle eşim ve küçük oğlumun gözleri önünde düşürüldüm. O zaman altı aylık hamileydim.”
Adının açıklanmasını istemeyen başörtülü bir kadın, yardım kuruluşu Tell Mama’nın internet sayfasındaki video filminde yaşadıklarını böyle özetliyor. Türkçeye, “Annene anlat” olarak çevrilebilecek ilginç bir ismi olan kuruluş, İngiltere’de kurbanların telefon, kısa mesaj ya da internetten ulaşarak kendisine ilettiği, sokakta ve internette vuku bulan İslam düşmanı saldırıları kayıtlara geçiriyor. Tell Mama’daki ‘Mama’ sözcüğü aslında, kuruluşun baş harflerini temsil eden bir kısaltma.

2012 yılının ocak ayından bu yana faaliyet gösteren Tell Mama’da çalışan gönüllüler, telefonda bir çeşit manevi hizmet sunuyor. Sitenin yöneticisi Fiyaz Mughal, Tell Mama’nın 18 ay içinde İngiltere ve Galler’de toplam 1200 İslam ya da Müslüman karşıtı saldırıyı kayıtlara geçirdiğini söylüyor. Mughal’e göre saldırılar giderek artıyor. Mughal, saldırıların büyük kısmının sokakta değil internet ortamında cereyan ettiğini söylüyor. Facebook, Twitter ya da diğer sosyal paylaşım sitelerinde başörtülü ya da çarşaflı kadınlar saldırıya ve hakarete maruz kalıyor. Hatta bu durum ölüm tehdidine kadar varıyor.

Brüksel merkezli haber portalı EU Observer’da yer alan habere göre Fransa’da da Müslümanlara yönelik saldırılar artış kaydetti. Haziran ayında Fransa’da hamile bir kadının iki erkek tarafından kötü muameleye maruz kalmasının ardından Müslüman gençler günlerce ayaklanmış, çatışmalar çıkmıştı. Fransa’da çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanması tartışmaları da gerginliği artıran bir başka olaydı. İngiltere ve Fransa şu sıralar Avrupa’da İslam düşmanı saldırılar konusunda başı çeken ülkeler gibi görünüyor. Ancak AB bu konuda gerçek rakamları tam olarak bilmiyor.

Avrupa Birliği üyesi 28 ülkeden sadece 6′sı İslam düşmanı saldırıları kayıtlara geçiriyor. Bazı ülkeler İslam düşmanı saldırıları Yahudi, homoseksüel ya da azınlıklara yönelik diğer nefret saldırılarıyla aynı kefeye koyuyor. Almanya’da İslam düşmanı vakalar ayrı olarak kayıtlara geçirilmiyor ve AB Temel Haklar Ajansı’na da bildirilmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu