Ana SayfaGenelManşet

İsmail Heniyye, Hamas’ın tüm İslam ülkeleriyle ilişkilerinin olduğunu; ancak bunların hiçbirinin iç meselelerine karışmadığını söyledi.

ismail heniye

Gazze’deki Hamas yönetiminin başbakanı İsmail Heniyye, Hamas’ın Mısır’daki olaylarda hiçbir şekilde rolünün olmadığını söyledi.

El-Kuds televizyonunun haberine göre Başbakan İsmail Heniyye, bugünkü Cuma namazı hutbesinde Hamas’ın tüm İslam ülkeleriyle ilişkilerinin olduğunu; ancak bunların hiçbirinin iç meselelerine karışmadığını söyledi.

İsmail Heniyye, “Başta Hamas olmak üzere tüm Filistinli grupların Arap ve İslam ülkeleriyle geniş kapsamlı ilişkileri bulunmakta ve bu ülkelerin liderleriyle görüşmeler yapmaktadır. Ancak bu ülkelerin iç meselelerine karışmamaktadır” dedi.

Hamas’ın tek düşmanının İsrail olduğunu belirten Başbakan Heniyye, “Biz, Müslüman Kardeşler ile olan ideolojik, inançsal ve düşünsel ilişkilerimizle, ülkelerin iç meselelerine karışmayı birbirinden farklı şeyler olarak görüyoruz. Çünkü Müslüman Kardeşler cemaati, dünyadaki 70’ten fazla ülkede mevcut bulunmaktadır. Hamas, Müslüman Kardeşlerin varlığından Filistin lehine istifade etmek istiyor. Umarım İslam ümmeti birleşir, bağımsız kararlar alır ve yabancıların müdahalesi son bulur” dedi.

Başbakan Heniyye, “Maalesef, şimdi bazıları sıra Gazze’ye ve Hamas’a geldi diyor. Gazze, 2 defa ablukaya karşı savaş verdi. Onlar, bu sebeple Gazze’ye darbe vurmak istiyor. Direniş gücünü korumaktadır. Gazze bugün, “Furkan Savaşı”ndaki, “Siccil Taşı” savaşındakinden çok daha güçlüdür” dedi ve Filistin halkının daha fazla bölünmüşlük hali içinde kalmasını istemediklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu