Ana SayfaGenelManşet

İsrail Filistinli çocuklara işkenceye devam ediyor

israilfilistinic

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) dün açıkladığı raporda, Filistinli gençlerin tutuklama ve gözaltı sırasında İsrail askerleri ve polis güçleri tarafından taciz edildikleri belirtiliyor.

Rapora göre, bu konuda Mart’ta açıklanan ilk ön incelemeden bu yana geçen 7 aylık sürede hak ihlalleri devam ederken, işgal edilmiş Batı Şeria’da tutuklanan Filistinli gençlere dönük yüksek taciz oranlarında bir azalma olmadı.

Rapor, Batı Şeria’da 2013’ün ikinci çeyreğinde 12 ve 17 yaş arası gençlerin maruz kaldığı 19 taciz vakasını ele aldı. Raporda, tüm vakalarda, tamamı erkek olan tutukluların, fiziki şiddete maruz kaldıkları, dövüldükleri, tekmelendikleri; 17 vakada ise aynı zamanda sözlü taciz edildikleri belirtildi.

“Son on yılda İsrail güçlerinin 12-17 yaş arasında, çoğu erkek 7 bine yakın çocuğu tutuklamış, sorgulamış, mahkemeye çıkarmış” olduğunu belirten UNICEF, bu oranın “her gün 2 çocuğun tutuklanması” anlamına geldiğini bildirdi.

UNICEF’in raporunda “2013’te her ay ortalama 219 çocuğun İsrail tarafından gözaltına alındığı” bu oranın “2012’de 196 olduğu ve yüzde 12’lik artış gösterdiği” vurgulandı.

UNICEF’in “İsrail Askeri Gözaltındaki Çocuklar” başlıklı Mart ayındaki ön incelemesinde İsrail’in sistematik biçimde gençleri askeri mahkemelere çıkardığı ve “acımasız, insanlık dışı ve onur kırıcı muamele” örneklerinin olduğu belirtiliyordu. 38 tavsiye başlığının özetlendiği ön incelemede “İsrail askeri gözaltı sisteminde Filistinli çocuklara dönük tacizin sistematik, yaygın ve kurumsallaşmış” olduğu vurgulanıyordu.

Şaka gibi reform

UNICEF’in son raporunda ise İsrail’in tavsiyeler doğrultusunda bazı adımlar attığı belirtiyor. Buna göre, İsrail ordusu artık gece vakti ev basıp tutuklama yerine, mahkeme celbi gönderiyor. Raporda, Nisan’da çıkarılan bir emirle 12-13 yaşındaki çocukların askeri mahkemeye getirilmeden önceki gözaltında tutulma sürelerinin 4 günden 24 saate düşürüldüğü belirtiliyor. İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem de Ağustos ayında hazırladığı bir raporda, İsrail polislerinin, küçük çocuklara suçlarını itiraf edene kadar sözlü ve fiziki şiddet uyguladığı açıklanmıştı.

Raporda, sorgulamanın, tokat, yumruk ve tekme atmayı ve tabanca ya da sopa gibi farklı araçlar kullanarak dövmeyi de kapsadığı belirtilmişti. B’Tselem’e konuşan kimi Filistinliler, kendilerine ya da ailelerindeki kadınlara yönelik cinsel saldırı tehdidine ya da doğurganlıklarını da etkileyen “elektrik şoku” işkencesine maruz kaldıklarını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu