Ana SayfaAnalizBilinmeyenlerGenelManşet

İSRAİL ÖZÜR DİLEDİ! TÜRKİYE BİZİMLE AYNI ÇİZGİDE

tayyip-

İsrail’den 3 yıl sonra gelen özrün ardından İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, CNN TÜRK ve Hürriyet’e konuştu. Suriye ve İran’ı Ortadoğu, Dünya ve İsrail için tehdit olarak algılayan Şimon Perez Türkiye ye de övgüler dizmekten geri durmadı .

 İsrail türkiyeden özür diledi ,bu bizim için sürpriz oldu ,olayın nasıl geliştiği hususunda bilgi verirmisiniz şeklindeki soruya

PEREZ:Aslında uzun zamandır böyle bir düşüncemiz vardı,bu düşünce bu yanlış anlaşılmanın giderilmesi ve Türkiye ile eski ilişkilerimizin yeniden tesis edilmesi isteği her iki taraftan da vardı  ,ve  Türkiye bizi(israili) islam dünyası içinde ilk tanıyan devlettir .ayrıca 15 yy. da ispanyadan getirilen yahudilerin günümüze kadar yaşadığı yerdir.

Ben türkiye ile israilin dost olması için binlerce sebep bulurum ama ,düşman olmamız için hiç bir sebep yok .

Başbakan natenyahu dün yaptıığı açıklamada özrün sebeplerinden birinin de suriye rejimi olduğunu ve orada kimyasal silahların varlığı olduğunu vurguladı,suriye krizi gerçekten türkiye –israil anlaşması konusunda bir unsur olmuşmudur.

PEREZ:Beşşar Esad Londradan  döndüğünde içimizden ,genç,dinamik ve modern bir liderin döndüğünü düşündük fakat bunun böyle olmadığı anlaşıldı,kısa sürede nükleer ve kimyasal silah üretmeye çalıştılar.neyse ki nükleer tesisleri yok edildi fakat kimyasal cephanelik halen duruyor  ve bu durum herkes için büyük tehlike yaratmaktadır ,bizim için ,lübnan için ve diğer halklar için.Ve Türkiye büyük bir güç olarak suriye konusunda bizimle aynı çizgide diye düşünüyorum .

Arap İsyanlarının özellikle mısır konusunda  israil’in yanlızlaştırıldığını ,dostlarını kaybettiğini ve izole olduğunuzu düşünüyormusunuz

PEREZ:Bizim mısırla ve mursi ile hiç bir sorunumuz yok  mursi seçimle geldi ve buna saygı duyuyoruz .mursinin kendi sorunları var ,özellikle ekonomik sorunlar ve işsizlik gibi biz bu konularda onlara yardımcı olmalıyız .

sizi israil de veya ankarada türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı ile tokalaşırken ne zaman göreceğiz acaba

PEREZ:yakın zaman da olabilir zaten benim ve dostum mahmut abbasın türkiye ile alakalı güzel anılarımız var .

İran için ne düşünüyorsunuz ve iranın nükleer programı bölgeyi nasıl etkiler

PEREZ:iran bütün dünya için büyük bir tehdit,büyük bir tehlike  ve ben dünyanın  nükleer bir iranı kabul edeceğini düşünmüyorum .Onların dini liderleri Hamanei Dinimiz nükleer silahı yasaklıyor demişti fakat buna rağmen nükleerden vaz geçmiyorlar .

Dünya da iranı tehdit eden hiç bir ülke yok ama iran bizi yok etmekle  tehdit ediyor,biz onlara ne yaptık ,soykırmı inkar ediyorlar ve bizi yeni bir soykırımla tehdit ediyorlar.

İran bir terör merkezi haline gelmiş,insanları asıyorlar ,hapislere gönderiyorlar ,mahkum ediyorlar,bütün dünyayaya terör ihrac ediyorlar .

Eğer iran ortadoğuda bir güç haline gelmek istiyorsa bütün arap devletlerinin üstesinden gelmek zorunda ve zaten amerika da buna izin vermez.Bu açıdan türkiye ve iran gece gündüz gibi (rekabet halinde)

Siz bu rekabetin artacağını düşünüyormusunuz

PEREZ:İranda ki mevcut rejim kaybedecek ,dünyanın görüşü de böyle ,iran halkının görüşü de böyle düşmanımız olan iran halkı değil mevcut rejimdir.yani gaddar,zalim ,şiddete baş vuran bir rejim vardır.sürekli savaş peşinde işgal peşindedir .Dünya üzerinde kimseye pozitif bir mesaj vermiyorlar

 

adsız

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu