Ana SayfaGenelManşet

İsrail yine kaşınıyor.Canı ”Fecr-5” füzesi istiyor galiba

israil

Korsan İsrail askerleri Filistinli balıkçıları korkutup geriye çekilmelerini sağlamak amacıyla hücumbotlardan havaya ve teknelere doğru ateş açtı.

Korsan İsrail donanmasına ait hücumbotlar bu sabah (24 Nisan Çarşamba) Gazze kenti sahilleri açıklarında avlanmakta olan Filistinli balıkçı teknelerine yoğun bir şekilde taciz ateşi açtı.

Filistinli balıkçıların olay sırasında İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı abluka kapsamında avlanmalarına izin verdiği üç mil sınırı içinde avlanmaya çalıştıkları bildirildi.

İsrail, Gazze sahil şeridini işgal ettiği 1967 yılında Gazze’nin dış dünyayla deniz bağlantısını kesti. O tarihten bu yana sadece birkaç tekne İsrail’in deniz ablukasından kurtularak Gazze’ye ulaşabildi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı deniz ablukası Oslo Anlaşması’nda da korundu fakat Filistinli balıkçılara 20 deniz miline kadar avlanma izni verildi. İsrail daha sonra bu mesafeyi önce El-Aksa İntifadası sonrası sekiz mile ve ardından da Gazze’ye abluka uygulamaya başlamasıyla birlikte üç mile düşürdü. Filistinli gruplarla yapılan son ateşkes anlaşmasında avlanma mesafesini altı mile çıkarmayı taahhüt eden İsrail bu sözünü yerine getirmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu