Ana SayfaGenelManşet

İstanbullular sokakta: ‘İstifalar yetmez, halka hesap verecekler’

istanbul-sokak-mansetİstanbullular forumların çağrısıyla bir araya gelip sokaklara çıktı. Kitlesel yürüyüşler  sona ererken Taksim Dayanışması’nın cuma günü Taksim’de buluşma çağrısı yapıldı. Kadıköy’de AKP’ye yürümek isteyenlere polis saldırdı, direniş uzun süre devam etti.

Beşiktaş

Abbasağa Forumu Kartal Heykeli’nde buluşup “Bakanlar yetmez, hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyüşlerine başladı. Alkışlar, ıslıklar, korna sesleri, düdükler ve tencere tava sesleriyle Beşiktaş sokakları çınladı. Evlerindeki Beşiktaşlılara “gel gel” çağrısı yapıldı.

Eylem boyunca “Bu pisliği halk temizler” “Hırsız Tayyip Erdoğan” sloganları atıldı. Eylem boyunca yapılan konuşmalarda AKP’nin de cemaatin de katil oldukları vurgulanırken bu pislik temizlene kadar sokakta olunacağı dile getirildi.

Buluşma yeri Kartal Heykeli’nde eylem sona ererken Beşiktaşlılar yarın da 21′de aynı yerde toplanacak. Eylem sona ererken Taksim Dayanışması’nın cuma 19′daki Taksim’e çağrısı da yapıldı. Eylem başında ve sonunda Fadime anne ile beraber Gezi’de hayatını yitirenler anıldı.

Kadıköy

Kadıköy’de yüzlerce kişi sokağa çıktı. Binlerce Kadıköylü Boğa’da buluşarak Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda hayatını kaybedenleri andı. Rıhtım’da hükümeti istifaya çağırdı. “Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana” sloganlarının atıldığı, “Yar saçların lüle lüle, Tayyip sana güle güle” şarkılarının söylendiği eylem, cuma günü Taksim’de görüşmek üzere yürüyüş Rıhtım’da sona erdi.

Yürüyüş boyunca sık sık “hırsız vaaar!” bağırışlarıyla çevredekiler eyleme çağrıldı. Yol boyunca yürüyüşe katılım arttı.

Kadıköylüler cuma 17.30′da Boğa’da bulup Taksim’e vapurla toplu geçiş yapacak.

Kadıköy’de saldırı

Rıhtım’da eylemin sona ermesinden sonra AKP binasına yürümek isteyenlere polis saldırdı. Kitle, Bahariye’ye çekildi. Barikatlar kurulurken ara sokaklarda çatışmalar devam ediyor.

Bahariye Caddesi yoğun gaz altındayken polis plastik mermi yağdırdı. Saldırılar ara sokaklarda sürüyor. Dağınık halde gruplar direnmeye devam ediyor.

Kadıköy Piri Çavuş Sokak’ta polisler kafeleri  basarak tehdit yağdırdı. Polis amirinin “Ben burada oldukça sizi buralarda yaşatmayacağım” dediğinin bildirildiği olayda mekan sahipleri tartaklandı. Mekandaki insanlara gözaltı işlemi yapıldığı kaydedildi.

Okmeydanı

İstanbul Okmeydanı’nda 21′de Mahmut Şevketpaşa Mahallesi Sağlık Ocağı’nda buluşan Okmeydanı halkı ayakkabı kutularıyla, tencere tavalarla yürüyüş yaptı. “Hırsızlar halka hesap verecek” sloganlarıyla yürüyen Okmeydanı halkı yürüyüşlerini aynı yerde sonlandırırken yarın 21′de aynı yerde buluşma sözü verdi. Taksim Meydanı’nın çağrısı da yapılırken AKP politikalarına karşı bir konuşma yapıldı.

“11 yıldır talan, yalan, hırsızlıkla ülkeyi yöneten AKP’ye karşı sokaklardayız.” ifadelerinin yer aldığı konuşmada, hafta sonu bu politikalara karşı çıkmak için Kadıköy Mitingi’nde buluşan Elif Çermik ve  polisin başından vurarak yaraladığı ve aylardır yoğun bakım da olan Berkin Elvan’ın hatırlatıldı. İnsanların ölmemesi için “AKP’nin bu ülkeden defolup gitmesi” vurgulanırken cemaat ve AKP’nin de halk düşmanı olduğunun altı çizildi.

Eylem boyunca 1 TOMA 1 akrep ve sivil polisler hazır bekledi. Polislerin yanından geçerken halk “polis simit sat onurlu yaşa” ve “katil polis” sloganları attı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu