Ana SayfaGenelManşet

İstanbul’un son yeşil alanı Polonezköy için talan planı hazır.

3polonezİstanbul’un son yeşil alanlarından Polonezköy ranta açılıyor. Plan ile villa, otel, alışveriş merkezi yapımının önü açılacak, kaçak villalara af gelecek.

İstanbul’da 1994 yılında Tabiat Parkı statüsü verilerek koruma altına alınan 172 yıllık Polonezköy de ranta açılıyor. İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından geçen hafta yapılan duyuruya göre, İstanbul’un 172 yıllık yerleşim yeri olan ve halen doğal güzelliği ile ön planda olan Polonezköy ile ilgili yeni bir imar planı hazırlandı. Adında “koruma” ibaresi geçen plana göre Polonezköy tamamen ranta açılacak ve baştan aşağı yeni bir kent kurulacak.

Radikal’in haberine göre, hazırlanan 1/1000 ölçekli “koruma amaçlı” plan doğrultusunda Tabiat Parkı sınırları içinde kalan köyde düşük yoğunluklu konut ve turizm alanları yapılabilecek. 6,5 metre yüksekliğinde otel, ticari amaçlı binalar, bankalar, finans merkezleri ve kamu binalarının önünün açıldığı planda, yolların genişlemesi, bodrum katlarına spa, yüzme havuzu, restoran ve yüzme havuzu inşa edilebileceği belirtildi.

Amacı kültürel ve doğal yapısını korumakmış!

Amacı “Polonezköy Tabiat Parkı kültürel zenginliğini ve özgün yapı, parsel dokusunu dünya standartlarında koruyarak bilimsel amaçlı doğan kaynak niteliğinin devamlılığını sağlayacak ve sürdürülebilir gelişme dengesini tesis edecek uygulama planının hazırlanmasıdır” olarak açıklanan imar planına göre “Yeni Polonezköy” şöyle olacak:

  • Düşük yoğunluklu konut ve turizm alanları yapılacak.
  • Günübirlik, haftalık, aylık ihtiyaçlara cevap verecek ticari birimler, ofisler, muayenehaneler, müze, kütüphane, sergi salonu, restoran, kafeterya, banka gibi yapılar yapılabilecek.
  • Binaların yüksekliği 6,5 metreyi ve 2 katı geçmeyecek. Bir bodrum katı yapılabilecek. Bodrum katında spa, yüzme havuzu, restoran, spor salonu yer alabilecek.
  • Oteller en fazla 60 kişilik olacak.

‘Öncelikli amaç kaçak villaları legal hale getirmek’

Çevre Mühendisleri Odası’ndan Menekşe Kızıldere, eski planlarda emsalin daha az olduğunu ancak bu yeni planda kat emsalin arttığını belirterek şunları söyledi:

“Polonezköy’de zaten olmaması gerektiği halde villa tarzı birkaç katlı yapılar mevcut. Bunlar kaçak. Bu planın öncelikli amacı bu villaları legal hale getirmek. Ve buna benzer yapıların da önü açılacak. Düşük yoğunluk da olsa orada yeni bir kent kurulacak. Avrupa yakasındaki 3. havalimanı Kuzey Ormanları için ne kadar yıkıma neden olacaksa, Anadolu Yakası’ndaki bu plan da yıkıma neden olacak. Ayrıca Polonezköy bir su havzası olan Ömerli ekosisteminin bir devamı. Bu ekosistem de bozulacak.”

Meslek odaları, Polonezköy ile ilgili plana itiraz etmek için hazırlık yapıyor. Planın bir aylık askı süresi var. Bu süre 24 Ocak’ta sona erecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu