Ana SayfaGenelManşet

John Kerry ertelede dedi ,erdoğan :ABD dönüşü netleştireceğim dedi ..

tayyip-

Erdoğan, Gazze ziyaretini ertelemesini isteyen Kerry’nin açıklamasına ilişkin “şık olmadı” derken, buna karşın Gazze ziyaretinin ABD ziyareti sonrası netleşeceğini söyleyerek, Kerry’nin sözleriyle parelel bir açıklama yapmış oldu.

Erdoğan, Gazze ziyaretini ertelemesini isteyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin açıklamasıyla ilgili olarak ”Keşke böyle bir açıklama yapmasaydı. Şık olmadı. Gazze ziyaretini yapacağım” derken, ziyaretin tarihinin ise 16 Mayıs’taki ABD ziyareti sonrası netleşeceğini ifade etti.

Kerry ne demişti?
Kerry, konuya ilişkin yaptığı açıklamada erteleme talebini Başbakan’a ilettiğini, gerekirse Erdoğan’ın Vaşington ziyaretinde de konunun görüşülebileceğini söylemişti. Erdoğan’ın bugünkü açıklamasında ziyaret tarihine ABD’de karar vereceğini söylemesi dikkat çekti.

İşte Kerry’nin o açıklaması:

Potansiyel Gazze ziyaretiyle ilgili olarak biz Başbakan Erdoğan’a, bunun ertelenmesinin daha iyi olacağını ve bazı nedenlerle bu ziyaretin şu anda gerçekleşmemesi gerektiğini düşündüğümüzü ifade ettik. Başbakan’ın tabii ki ne yapacağına veya yapmayacağına karar verme hakkı var ama bizim düşüncemiz şu ki bu ziyaretin zamanlaması, yoluna sokmaya çalıştığımız barış süreci için kritik. Tarafların dikkatinin dışarıdan mümkün olduğunca az dağıtılmasını istiyoruz. Dolayısıyla bu ziyaret için doğru koşulların beklenmesinin daha yararlı olacağını düşünüyoruz.

Başbakan, bizi hüsnükabulle dinledi. Bu konuda çok düşünceli ve hassas olduğunu düşünüyorum. Gerekirse Washington’a geldiğinde de bu konuda ayrıca görüşülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu