Ana SayfaGenelManşet

“Kahrolsun Amerika” Sloganları Eskisinden Daha Gür Çıkacak

kayseride-israil-ve-amerika-bayraklari-yakildi-IHA-20120915AW000251-4-tAB, İran yaptırımlarını devam ettirmek için taktik değiştiriyor, şirketlerin yasal yollardan yaptırımları delmesinin önüne geçmek için çalışıyor.

Geçtiğimiz haftalarda AB bir düzineden fazla şirketi önceki engellemelerin kalkması ihtimalinin konuşulduğu İran’la yeni ilişkiler konusunda bilgilendirdi. Bir AB yetkilisinin verdiği bilgilere göre şirketlere İran’a yeni yaptırımlar uygulanmasının planlarının yapıldığı söylendi.

Avrupa mahkemelerinde geçtiğimiz ay İran lehinde verilen kararların ardından şirketlere yaptırımların kaldırılmayacağı mesajının verildiği söyleniyor.

Öte yandan İran parlamentosu Yabancı Politika ve Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Alaaddin Burucerdi tarafından yapılan açıklamada İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına son vermeyeceği ve meydanlardan duyulan “Kahrolsun Amerika” sloganlarının sonunun gelmeyeceği belirtildi.

Uranyum zenginleştirme faaliyetinin uluslararası kanunlar nezdinde yasal bir hak olduğunu belirten Burucerdi bu konunun nükleer müzakere sürecinde İran’ın “kırmızıçizgisi” olduğunu söyledi ve geçmişte İran’ın reformist yönetimlerinin zenginleştirmeyi askıya almasının bir daha asla tekrarlanmayacağını belirtti.

Burucerdi, “nükleer tesisleri kuşatan karanlık artık yok. Bugün İran bu konuyla ilgili yeni kararlar alabilecek durumdadır” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, İran’ın %20 uranyum zenginleştirme programını durdurduğu/durduracağı yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirtmişti.

Öte yandan Burucerdi Fordo tesislerinin kapatılmasına ilişkin iddiaları da sert bir şekilde yalanladı.

“Fordo, İran’ın kırmızıçizgilerinden biridir ve asla kapatılmayacaktır, O tesis en güçlü tehditlere dahi karşı koyabilecek şekilde inşa edilmiştir. Eğer Siyonist rejim aptallık eder de tesise saldırırsa başarısız olur. Fordo tesisi güçlendirilmiştir, zarar verilemez”.

‘İsrail’, İran’ın nükleer programını tamamen askıya alması konusunda ısrarlı, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise İran’ın nükleer programının barışçıl bir program olduğunu ispatlaması gerektiğini açıkladı.

İran ile ABD arasındaki görüşmeler başladığından bu yana İran’da ABD aleyhine olan faaliyetlerin kısmi olarak kısıtlandığı belirtilmekteydi. Bu konuyla ilgili olarak da açıklama yapan Burucerdi, “Kahrolsun Amerika” sloganların yasaklanması bir yana, eskisinden daha güçlü bir şekilde söyleneceğini vurguladı.

Burucerdi, “Amerika’nın İran halkına karşı işlediği suçlar birkaç görüşmeyle affedilecek suçlar değil” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu