Ana SayfaGenelManşet

Kimyasal saldırıyı “Esed yaptı” dediler ABD çıktı !

fft99_mf3373540Suriye’deki kimyasal saldırının planlayıcısının Washington, finansörünün Katarlılar, uygulayıcısının da İngiliz Britam Güvenlik Şirketi olduğu öne sürüldü.

Suriye’deki kimyasal saldırının planlayıcısının Washington, finansörünün Katarlılar, uygulayıcısının da İngiliz Britam Güvenlik Şirketi olduğu öne sürüldü.

SALDIRININ ARKASINDA ABD Mİ VAR?

Daily Mail 29 Ocak 2013 tarihinde haberi “ABD’nin Suriye’de bir kimyasal saldırı yapma ve sorumluluğu Esad rejimine yıkma planı” başlığıyla okuyucularına duyurdu. Ancak ilginç bir şekilde haber bir kaç gün sonra Daily Mail serverlarından silindi. Sözkonusu haber Suriye’de Şam’ın Guta banliyösünde yaşanan ve 1300 kadar kişinin öldüğü hunhar saldırı ertesinde tekrar gündeme geldi.

Suriye’deki kimyasal silahlı saldırı sonrasında dünyadan olaya tepki yağarken, sözkonusu saldırının, saldırıdan 8 ay önce Washington tarafından planlandığına dair iddialar ortalığı karıştırdı.

29 Ocak 2013 tarihinde Daily Mail’in online edisyonunda yayınlanan ancak yayınlandıktan bir kaç gün sonra birden bire yayından kaldırılan habere göre ABD’nin Suriye’de bir kimyasal saldırı düzenleme ve sorumluluğu Esad rejiminin üzerine yıkma planları vardı. Sözkonusu iddia İngiliz Güvenlik Şirketi Britam Defence yetkilileri arasında yapılan e-posta yazışmasının Malezyalı bir hackerin ortaya çıkarılması sonrasında gündeme geldi. E postaya göre Katarlılar Britam şirketi yetkililerine Libya’dan bir gaz bombasının Suriye’nin Humus şehrinde götürülmesi ve burada Rus kılığına giren Ukraynalı ajanlar tarafından bir video çekimi yapılarak patlatılması karşılığında yüksek bir meblağ ödemeyi öneriyor. Öte yandan Katarlılar sözkonusu planın Washington tarafından onaylandığına da garanti veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu