Ana SayfaGenelManşet

Kimyasal Silah Olayında Öldürülen Çocuklar ÖSO’nun Rehinesi Çıktı

suriyeli çocukProf.Dr. Mehmet Yuva, Suriye’de kimyasal silah araştırması yapan BM üyeleriyle kaldıkları otelde görüştü.
Yuva’nın görüşme ile ilgili aktardığı detaylar şöyle:
“Şam’da görüştüğümüz BM heyeti iki önemli saptama yaptı:
1) Doğu Guta’da kimyasal bomba kullanıldığına dair bir bulgu yok
2) Nasıl öldükleri henüz anlaşılmayan çocuklar, ailelerinin ifadesiyle Özgür Suriye Ordusu’nun rehinesiydi
Angela Kane başkanlığındaki BM heyetiyle, Şam’da dinlenmeye geldikleri otelde görüştük. Heyet, Şam yönetiminin kendileriyle tam bir işbirliği içinde olduğunu anlattı. İncelemelerinde kimyasal başlıklı füze kullanıldığına dair herhangi bir bulguya ulaşmadıklarını belirttiler. BM heyeti cesetlere enjekte edilen maddenin ne olduğunun anlaşılması gerektiğini ifade ettiler.
BM heyetinin en çok dikkatini çeken şey, o kadar çoçuğun o bölgede aynı anda ne aradığıydı.
BM heyetinin görüştüğü ailelerin ifadesine göre çocuklar, ÖSO’nun rehineleriydi. Keza Şam yönetimi de aynı iddiayı savunuyor. BM heyeti, “kimyasal saldırı” iddiasını bir de bu yönüyle araştırdıklarını  açıkladı. Heyet, doku numunelerinin sonuçlarını bekliyor.
HEYET BU SORULARIN YANITINI ARIYOR
Yanıt aranan sorular Heyet ayrıca şu sorulara da yanıt arıyor:
1. Kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölge, Duma, Raybin, Ayn Torma, Maaddamiya semtlerini kapsıyor. Suriye Ordusu ile terör grupları arasında yoğun çatışmaların sürdüğü ve yapılaşmanın hemen hemen bulunmadığı bu bölgede o kadar çocuk ne arıyor?
2. Bölgeye kimyasal başlık taşıyan füze fırlatıldıysa, kimyasal saldırıdan neden Suriye Ordusu askerleri ve teröristler etkilenmedi?
3. BM heyeti üyeleri, ölen çocukların bazılarının aileleriyle görüştü. Aileleler, çocuklarının öldürülmesinin üzerinden çok geçmeden olay yerine gittiklerini bildirdi. Çocukları öldüren kimyasal silah nasıl oldu da aileleri etkilemedi?
4. Çocuklar başka bir yerde, kapalı bir alanda herhangi bir kimyasal madde ile öldürülmüş ve cesetleri Doğu Guta’ya bırakılmış olabilir mi?
5. Çocuklara herhangi bir madde enjekte edilmiş olabilir mi?
6. Suriye Ordusu’nun attığı iddia edilen kimyasal silah diğer canlılara neden  zarar vermedi ?
‘MUHALİFLER’ BM HEYETİNE İZİN VERMİYOR
Heyet üyeleri, bu sorulara cevap bulmak için çevreden alınan numunelerin ve doku örneklerinin inceleneceğini belirtti. Olayda kaç kişinin öldüğünün, ölümlerin kimyasal silahla mı yoksa başka yolla mı olduğunun bu incelemelerden sonra kesinleşeceğini ve sonuçların raporlaştırılarak BM’ye teslim edileceğini ifade etti.
Heyet, asıl araştırma konusu olan Halep’teki Han Asel köyüne ise, terör gruplarının heyeti köye sokmayacağı tehdidi üzerine henüz gidebilmiş değil. Terör grupları, Han Asel’de görgü tanıklarını da katletti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu