Ana SayfaGenelManşet

KORE YARIM ADASINDA SULAR GİTTİKÇE ISINIYOR.

KORE

Kuzey Kore’nin, yarımadada Amerika ve Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatının K. Kore’yi tehdit ettiğini bildirmesinin ardından ülkenin güvenliğini koruma adıyla  G. Kore ile Amerika’yı hedef alması ve açık bir şekilde  G. Kore’ye savaş ilanında bulunmasının ardından Kore yarımadasında sular iyice ısınıyor.

Kuzey  Kore’nin ABD ve bölgedeki müttefiklerini tehdit ettiği bir dönemde Japonya’dan bir yetkili, Kuzey Kore yönetiminin füze rampalarını hareketlendirdiğini söyledi. Pyongyang yönetiminin, füzelerini doğu kıyılarına kaydırdığına yönelik haberlerin ardından füze rampalarının ‘hedef alır’ pozisyona getirildiği bildirildi. Japon bir yetkili, uydulardan elde ettikleri görüntülerin bu yönde olduğunu belirtti. Ancak yetkili, Pyongyang’un komşularını kandırmak için de böyle bir adım atmış olabileceğinin altını çizdi. Yetkili, “Füzelerin ne zaman, nereden ve hangi yöne fırlatılacağını bilmek zor.” diye konuştu.

Kuzey Kore, G. Kore’deki yabancıları, her an savaş ihtimalinden dolayı can güvenlikleri için  G. Kore’den ayrılmaları çağrısında bulunurken öte yandan G8 Dışişleri Bakanları, Kuzey Kore’nin nükleer silah ve balistik füze programlarını “en sert şekilde” kınadıklarını bildirdi.

İngiltere’nin dönem başkanlığını yürüttüğü G8 grubunun Dışişleri Bakanları toplantısının ardından İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague basın toplantısı düzenledi. Hague, “Kuzey Kore yeni bir füze denemesi ya da nükleer test yaparsa, daha fazla önlem almaya hazırız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu