Ana SayfaGenelManşet

KUZEY KORE FÜZELERİ ABD’YE KARŞI HAZIR DURUMDA

kore1

    Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ülkesindeki füzelerin, bölgede Güney Kore ile tatbikat yapan ABD hedeflerine karşı hazır konuma getirilmesini emretti.

Amerika ile Kuzey Kore arasındaki nükleer restleşme yeni bir boyut kazandı.Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesindeki füzelerin bölgedeki Amerikan hedeflerine karşı hazır konuma getirilmesini emretti.

Karar, Güney Kore–ABD ortak tatbikatı esnasında Amerika’ya ait iki nükleer bombardıman uçağının Kuzey Kore üzerinde manevra gerçekleştirmesinin ardından geldi.

Şimdilik Kuzey Kore’nin orta menzilli füzeleri Amerika’nın Japonya ve Güney Kore’deki üslerini vurma kapasitesine sahip. Ancak Pentagon, 2017’ye kadar Alaska’ya 14 füzesavar yerleştirmeyi planlıyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, her ihtimalin göz önünde bulundurulduğunu söylediği açıklamasında, “ABD, Kuzey Kore’ye karşı kendisini ve müttefiklerini koruma kapasitesine sahip. Güney Kore ve Japonya’nın savunmasında kararlıyız” dedi.

İki ülke arasındaki tansiyon Kuzey Kore’nin 12 Şubat’ta yaptığı nükleer denemeden sonra iyice yükseldi. BM, bu hamle üzerinde Kuzey Kore’ye yönelik ambargolarını artırma kararı aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu