Ana SayfaGenelManşet

Merziye Afham, ‘Gerçekçi olmayan suçlamalar Türkiye`nin iç sorunlarını çözemeyecektir’

Merziye Afham

İran Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Merziye Afham; Türkiye Başbakanı Yardımcısı Beşir Atalay’ın yaptığı açıklamalara ilişkin ülkesinin esefini ifade ederken, İran İslam Cumhuriyetinin Suriye’deki kriz ve bölge davalarından yana tutumuna ilişkin suçlamalarını ‘içeriksiz’ olarak nitelendirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay`ın İran`a yönelik suçlamalarına tepki göstererek, ‘Gerçekçi olmayan suçlamalar Türkiye`nin iç sorunlarını çözemeyecektir’ dedi.

İranlı sözcü Afham yazılı açıklamasında, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay`ın bir televizyon kanalında çözüm süreciyle ilgili İran`a yönelik kullandığı ifadelerin “gerçekçi olmadığını” vurguladı. İranlı sözcü, şöyle konuştu:

“İran, bölge ülkelerindeki barış ve huzurun sağlanmasına yardımcı olacak her türlü süreci olumlu karşılamaktadır. Türkiye`de güvenliğin sağlanması, İran ve tüm bölgedeki güvenliğin sağlanmasına yardımcı olacağına inanıyoruz. Gerçekçi olmayan suçlamalar, Türkiye`nin iç dinamiklerinden kaynaklanan sorunlarını çözmeyecektir.”

İran-Türkiye ilişkilerinin `Karşılıklı saygı ve güven` üzerine kurulduğuna vurgu yapan Afham, Türkiye`deki güvenlik sorunlarının azalmasındaki en önemli etkenlerden birinin Tahran`ın Ankara`yla yaptığı güvenlik işbirliği neticesinde olduğunu söyledi.

Fars Haber ajansının aktardığı açıklamalarında Afham Atalay’a cevap olarak; “boş ve içeriksiz suçlamalarda bulunmak, kökleri derin meselelerin çözümüne hiçbir faydası olamaz.. İran ilkesel olarak bölge ülkelerinde güvenliği destekleyecek her girişimi destekliyor. Türkiye’de de güvenliğin pekişmesinin, İran ve bölgenin güvenliğini destekleyeceğine inanıyor..” şeklinde konuştu.

Afham İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygıya dayalı olduğunu ifade ederken, Türk yetkililerin, Türkiye’nin güvenlik sorunlarının hafifletilmesinde İran ile güvenlik işbirliğinin önemini iyi bildiklerinin altını çizdi. Afham; bu önemin ülkesinin Türkiye ile ilişkilerini geliştirmedeki iyi niyetine gösterge olduğunu ekledi.

Bu arada Türkiye başbakanı yardımcısı Atalay Salı günü yaptığı açıklamada; İran ve Avrupalı kimi devletlere Suriye yönetimine desteklerinde bir dizi asılsız ve batıl suçlamalar yöneltmişti. Atalay ayrıca kimi bölge ve Avrupa ülkelerini de Türkiye’de terör örgütlerini destekleme ve ‘PKK ile barış sürecini’ baltalamaya çalışmakla suçlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu