Ana SayfaGenelManşet

Mısır’da bir ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi

418777

Mısır’da bir ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi; 11 kentte ise bir ay boyunca 18:00 ila 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Ülkedeki şiddet olayları nedeniyle rejimin ve emniyetin tehlikeye girmesi, kamu malına ve özel mülklere zarar verilmesi, radikal gruplar ve cemaatler tarafından vatandaşlarının kanının akıtılması sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Bakanlar Kurulunun da onayıyla ülke çapında 14 Ağustos 2013 tarihi saat 16.00′dan itibaren geçerli olmak üzere 1 ay süreyle olağanüstü hal ilan etti” denildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı, ülkenin ve rejiminin güvenliğiyle vatandaşları korumak, kamu malını ve özel mülkleri muhafaza etmek için gerekli tüm icraatları yapması için polise yardımcı olması amacıyla Silahlı Kuvvetleri görevlendirdi” ifadelerine yer verildi.

İlan edilen olağanüstü hal kapsamında, normal zamanda gerekli olduğu gibi Başsavcılığının izni beklenmeksizin kişiler gözaltına alınabilir, evlere baskın yapılabilir gibi isnistai uygulamalar da yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu