Ana SayfaGenelManşet

Mısırlı siyonist general, ordunun Gazze’deki belli hedeflere operasyon planladığını açıkladı.

cf5405abdbd59888631ba932e9aab893_XL

Filistin Ma’an haber ajansına açıklama yapan Mısırlı general, ordunun Gazze’deki belli hedeflere operasyon planladığını açıkladı.Mısır ordusuna ait keşif uçaklarının elde ettiği istihbaratlara dayanılarak gerçekleştirileceği belirtilen “sınırlı” saldırının havadan gerçekleştirileceği iddia ediliyor.

Mısır ordusunun Sina yarımadasında “aşırı” gruplara karşı sürdürdüğü operasyonların bir yansıması olarak Gazze’nin de hedef alınması gerektiğinin belirtildiği açıklamada Gazze’de yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketinin tüneller aracılığıyla Mısır’a giren “teröristlerden ( ! )” sorumlu olduğu belirtildi.

Sina’da konuşlu bulunan ikinci kolordu komutanı Korgenereal Ahmed Vasfi ise yaptığı açıklamada, Gazze’ye saldırı için askeri açıdan tüm hazırlıkların tamamlandığını meselenin yalnızca “siyasi karara baktığını” belirtti.

Vasfi’nin Perşembe günü yaptığı açıklamaları aktaran Mısırlı El-Şuruk gazetesi, Sina’daki silahlı gruplara ilişkin Mısır ordusunun sabrının tükendiğini belirtti. Vasfi ayrıca Sina’daki grupların Gazze’de de belli uzantılarının olduğunu belirterek “‘teröristler’ küçük bir kanser mikrobu gibiler, ama en sonunda onları temizleyeceğiz ve Sina ‘terörden’ tamamiyle arınmış olacak” dedi.

Öte yandan konuyla ilgili bir analiz hazırlayan ünlü Orta Doğu uzmanı Abdulbari Atvan ise, Mısır ordusunun önümüzdeki günlerde Gazze’ye yönelik operasyon düzenlemesinin çok yüksek bir ihtimal olduğunu belirterek, Mısır yönetiminin bu hamlesinin zaten Siyonistlerin ablukası altında olan Gazze’ye çok büyük bir darbe vuracağını söyledi.

Mısır ordusunun söz konusu saldırıyı savaş uçaklarıyla gerçekleştirmeyi planladığını belirten Atvan, “uçaklardan atılan bombalar, sivil ayrımı yapmaz” dedi.

Mısır medyasının Muhammed Mursi’ye yönelik darbeden hemen sonra Gazze’yi hedefe koyan uydurma haberler yaptığına değinen Atvan, “tüm bunlar, Gazze’yi işgal planlarına haklı gerekçeler sunmak içindi” dedi.Atvan, Mısır ordusunun saldırgan tutumuna rağmen Filistin halkının tek düşmanının Siyonistler olduğunu belirterek Filistinlilerin Mısır ordusundaki askerlere “gül uzatacağını” ümit ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu