Ana SayfaGenelManşet

Obama 20 Dakika Dil Döktü Fayda Etmedi

e15b96eb2e8133f47fff581565dbcaa9_XLBrezilya`nın kadın Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ABD`yle yaşanan telekulak krizi nedeniyle 23 Ekim`de Washington`a yapacağı ve en üst düzey protokolün uygulanacağı ziyareti erteledi.

Eski CIA ajanı Edward Snowden`ın sızdırdığı ve haziran ayında yayınlanan belgeler, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu`nun (NSA) birçok ülkeyle beraber Brezilya`da da devlet başkanı, yardımcıları ve çeşitli kurumları takip ettiğini ortaya çıkarmıştı. Brezilya, büyük tepki göstermişti.

GERİLLA RUHU UYANDI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry geçen ay Brezilya`ya gidip Brezilya yönetiminin gönlünü almaya çalışmış, Başkan Yardımcısı Joe Biden da Rousseff`i telefonla aramıştı. Bu çabalar sonuç vermeyince, bu defa Başkan Obama Brezilya liderini pazartesi gecesi bizzat aradı, ancak 20 dakika boyunca yaptığı konuşma da eski gerilla olan solcu lideri ikna etmeye yetmedi.

Brezilya basınına göre Rousseff, ABD`nin açıklamalarını ve soruşturma başlatma sözünü tatmin edici bulmadı. Brezilya lideri, ziyareti erteleyerek Obama`nın nadiren bir devlet lideri onuruna Beyaz Saray`da verdiği devlet yemeğini de reddetmiş oldu. Rousseff, ABD`ye sert tavrı sayesinde gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde desteğini arttırabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu