Ana SayfaGenelManşet

Obama, Amerikan halkının Washington’dan tamamıyla bıkmış olduğunu itiraf etti.

obama

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan halkının Washington’dan tamamıyla bıkmış olduğunu itiraf etti.

ABD’nin sırf temerrüde düşme tehdidinin, borçlanma maliyetlerini ve dolayısıyla bütçe açığını artırdığına işaret eden Obama, “Şunu biliyoruz ki Amerikan halkının bu şehirde (Washington’da) yaşananlardan duyduğu hayal kırıklığı hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Amerikan halkının Washington’dan tamamıyla bıkmış olması bir sürpriz değil” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, bütçe krizi konusunda son birkaç haftada yaşananların ABD ekonomisine “tamamıyla gereksiz bir zarar” verdiğini ve Amerika’nın dünyagenelindeki kredibilitesini zedelediğini belirterek, “Burada kazanan taraf yok. Zararın tam boyutunu henüz bilmiyoruz ama tüm uzmanlar, bunun büyümemizi yavaşlattığını düşünüyor” dedi.

ABD’de federal hükümetin kapanması ve borç tavanı krizinin çözülmesinin ardından Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçen Obama, “17 yıldır ilk kez yaşanan hükümetin kapanması meselesi son buldu, 200 yılı aşkın süredir ilk temerrüt tehlikesi artık kalmadı. Ekonomimize yönelik bu ikiz tehdit kaldırıldı. Demokratlara ve Cumhuriyetçilere bir araya gelmeleri ve nihayet bu sorunu halletmelerinden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Obama, “Hükümetin kapanmasıyla ilgili olarak siyasi arenada son dönemde birçok tartışma oldu. Şu noktada net olalım; burada kazanan bir taraf yok. Bu son birkaç hafta ekonomimize tamamıyla gereksiz bir zarar verdi. Zararın tam boyutunu henüz bilmiyoruz ama tüm uzmanlar bunun ekonomimizi yavaşlattığını düşünüyor” ifadesini kullandı.

Obama, şöyle devam etti:
“Ekonomik toparlanmamızın daha fazla istihdamı ve ivmeyi gerektirdiği bir zamanda, ekonomiyi geriye götürecek yeni bir kendi kendine yaratılan krizi yaşadık. Niçin? Tüm bunların hiçbir ekonomik izahı yok. Son 4 yıl içinde ekonomimiz büyümekte, istihdam artmakta ve bütçe açığımız yarı yarıya azalmış durumda. Hükümeti kapanmaya zorlayan bazı Kongre üyelerinden, bunu Amerikan ekonomisini kurtarmak için yaptıkları şeklinde sözler duyuyoruz. Ancak bu son 3 yılda, bu tür üretilmiş krizlere yol açan taktikler kadar hiçbir şey ekonomimize bu kadar zarar vermedi.

Son birkaç haftada gördüğümüz manzaranın Amerika’nın dünyadaki kredibilitesine, diğer ülkelere karşı duruşumuza verdiği zararı başka hiçbir şey vermedi. Düşmanlarımızı, rakiplerimizi cesaretlendirdi ve bizden sağlam liderlik bekleyen dostlarımızın moralini bozdu.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu