Ana SayfaGenelManşet

Obama; İsrail’e Verilen Sözlere Sadık Kalınacaktır

obamadan tesseli mesajıObama, İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasına büyük tepki gösteren ve ‘tarihi bir hata’ olarak değerlendiren Korsan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya ABD’nin İsrail’e verdiği taahhütlere sadık kalacağını söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açılamaya göre görüşmede,  Obama ve Netanyahu İran’ın nükleer silah edinmesini engellemeye yönelik ortak amaçlarını bir kez daha paylaştı. Obama, önümüzdeki dönemde İran’ın nükleer programına ilişkin uluslararası toplumun kaygılarını çözüme kavuşturacak kalıcı, barışçıl ve kapsamlı çözümü takip edeceğini ifade etti.

İsrailli tarafı ile yakın fikir alışverişini sürdüreceklerini vurgulayan Obama, Netanyahu’dan kapsamlı bir çözüm adına ABD ve İsrail’in istişarelere bir an önce başlamasını talep etti. Açıklamada, ABD’nin İran’ın niyetine kuşkucu bakmak noktasında makul sebepleri olduğuna dikkat çekildi. İki lider P5+1 ile İran arasındaki müzakerelerin uzun vadede çözüme ulaşması adına yakın temas halinde kalmayı kararlaştırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu