Ana SayfaGenelManşet

Obama’nın İsrail hakkında “Yahudi devleti” ifadesi BM kararlarını yok sayan ve Filistin davasının geleceğini tehdit eden tehlikeli bir dönüşümdür.

İslami Direniş Hareketi

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Salah El-Berdevil, ABD Başkanı Barack Obama’nın dün akşam Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayı eleştirdi.

El-Berdevil, Obama’nın konuşmasında İsrail hakkında “Yahudi devleti” ifadesini kullandığına dikkat çekerek, bunun BM kararlarını yok sayan ve Filistin davasının geleceğini tehdit eden tehlikeli bir dönüşüm olduğunu söyledi.

Salah El-Berdevil, dün (25 Eylül Çarşamba) Quds Press Haber Ajansı’na konuyla ilgili verdiği demeçte, ABD Başkanı’nın BM Genel Kurulu’nda Filistin davasıyla ilgili sözlerinin “tuzaklarla dolu” olduğunu, Obama’nın Amerikalı yetkililerin dilinde dolaşmaya başlayan “Yahudi devleti” ifadesini kullandığını ve bunun mültecilerin dönüş hakkının iptali ile 1948 Filistinlilerinin tehciri anlamına geldiğini belirtti.

“Yahudi devleti” ifadesinin “Filistin devleti” kılıfına sarılarak sunulduğunu ve bu nedenle tehlikeli bir tuzak teşkil ettiğini kaydeden El-Berdevil, BM kararlarının “İsrail”i iki şartla tanıdığını, birinci şartın 1948′de Filistin’den uzaklaştırılan mültecilerin topraklarına dönmesi ve ikinci şartın da asıl toprak sahiplerine dokunulmaması şartı olduğunu hatırlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu