Ana SayfaGenelManşet

OBAMA’NIN ZİYARETİ İSRAİL’E SADAKAT YENİLEME

İ1

Obama’nın gerçekleştirmeyi planladığı Ortadoğu ziyareti hakkında değerlendirme yapan uzman yorumcular ziyaretin İsrail işgal yönetimi için bir sadakat yenileme, Abbas yönetimi açısından ise sadece kuru bir hayalden ibaret olacağına dikkat çektiler.

Obama’nın başkanlığa yeniden seçilmesi münasebetiyle siyonist işgalcileri, ABD’nin İsrail’in güvenliği konusundaki duyarlılığının değişmediği, desteğinin devam edeceği hususunda tatmin etme, o yüzden bir sadakat yenilemesi yapma ihtiyacı duyduğunu dile getirdiler. Yorumculara göre Abbas yönetimi ise bu ziyarete umut bağlarken sadece bir serabın ve kuru bir hayalin peşine takıldığının farkında değil.

Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimleri konusunda Filistin’in ileri gelen ilim adamlarından olan Prof. Dr. Abdüssettar Kasım, Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada, Özerk Yönetim’in birçok hayalin peşinde olduğunu ama ABD Başkanı Obama’nın bu ziyaretiyle reel karşılığı olan hiçbir yenilik sunmayacağını ifade etti.

Prof. Kasım, Obama’nın ziyaretinde İran’ın nükleer programına ve bazı Arap ülkelerindeki siyasal değişim sürecine ağırlık vereceğini, yeni durumlar karşısında ABD ve İsrail’in ortak tavrının nasıl olacağı hakkında görüş alış verişinde bulunacağını söyledi.

Siyasi yorumcu Hani El-Besus da Obama’nın daha çok yeni değişim sürecinde ABD’nin İsrail’e desteğinin artması konusuyla ilgili dosyalarla geleceğine dikkat çekti.

  El-Besus Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada, Özerk Yönetim’in Obama’nın ziyareti münasebetiyle gündeme getirmeyi beklediği Yahudi yerleşiminin durdurulması ve görüşme masasına yeniden dönülmesi konusunda ciddi anlamda bir adım atılmasını beklemediklerini ifade etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu