Ana SayfaGenelManşet

Ocak ayında İstanbul da 1333 şirket kapısına kilit vurdu

e2

Ocak ayında İstanbul da 1333 şirket kapısına kilit vurdu

Ekonomi verilerindeki kötü gidişe bir yenisi eklendi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ocak ayında kapanan şirket sayılarını açıkladı. Rakamlara göre 2012 Ocak ayıyla kıyaslandığında kapanan şirket sayısı yüzde 31,7 oranında arttı.

En son İstatistik Kurumunun açıkladığı veriler ekonomideki ciddi üretim düşüşünü gösteriyordu. 2012 Aralık ayında sanayi üretimi 3,8 oranında düşmüştü. Bu rakamların ardından uyarı niteliği taşıyan bir açıklama da Odalar ve Borsalar Birliği’nden geldi. Yapılan açıklamada Ocak ayında binlerce şirketin kapandığı ortaya çıktı.

Rakamlara göre 2013 Ocak ayında kurulan şirket sayısı geçen yılın ocak ayına göre %20,58 oranında azaldı. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı da yüzde 31,7 oranında arttı.

Birlikten yapılan açıklamada İstanbul’la ilgili açıklanan rakamlar çarpıcıydı. Buna göre ekonominin dinamosu sayılan İstanbul’da geçtiğimiz Ocak ayında tam 1333 şirket kapısına kilit vurdu. 840 şirketinse tasfiye işlemleri sürüyor. 986 küçük esnafta dükkanını kapattı.

Odalar ve Borsalar Birliği’nden yapılan açıklama da ilginç veriler de vardı. Verilere göre Ocak ayında bir ticari işletmenin kurulmadığı tek kent Artvin.

Bir diğer dikkat çeken veride yabancı şirketlere ilişkin. Buna göre Ocak ayında kurulan şirketlerin 285 tanesi yabancı sermaye ortaklı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu