Ana SayfaGenelManşet

ÖSO El -Nusra İle savaşmak İçin Suriye düşmanlarından yardım istedi..

SELİM İDRİS

Özgür Suriye Ordusu lideri Selim İdris, daha önce “terörist değil” dediği El Nusra’ya karşı savaşmak için ABD ve Avrupa ülkelerinden silah istedi.

Özgür Suriye Ordusu Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Başkanı olarak adlandırılan Selim İdris, İstanbul’da düzenlenen “Suriye‘nin dostları” toplantısı sırasında Financial Times’a konuştu.

Geçtiğimiz günlerde El Kaide’ye bağlılığını açıklayan El Nusra Cephesi’nin Suriye’de birçok petrol sahasını kontrolünde bulundurduğunu iddia eden İdris, buraların kontrolünü ele geçirmek için Batılı güçlerden daha fazla yardım istedi.

Türkiye ve Irak sınırındaki geçiş noktalarının yanı sıra, petrol sahalarının, tahıl silolarının ve pamuk stoklarının güvenliğini sağlamak için 30 bin kişilik bir askeri güç oluşturmak istediğini söyleyen İdris, Batılı güçleri kendilerine daha fazla yardımda bulunmaya çağırdı.

İdris, böyle bir “alternatif” gücün El Nusra’dan “daha ılımlı” ve “daha güçlü” olacağını söylerken, AB’nin Suriye’ye dönük silah ambargosunun kaldırılması ve tampon bölge oluşturulması gibi önlemlerin alınmasıyla Şam yönetimini yenilgiye uğratacaklarını ifade etti. İdris ayrıca, Körfez ülkelerinden yapılan hafif silah desteğinin oldukça yetersiz olduğunu söylerken, daha düzenli bir şekilde daha ağır silah yardımına ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Yaşadıkları mühimmat sıkıntısının güçlü bir düzenli orduya karşı savaşırken büyük bir handikap olduğunu söyleyen İdris, ABD ve Avrupa ülkelerinin kendilerine ağır silah sağlaması durumunda bu silahların izlerini tek tek süreceklerini ve savaş sonunda bu silahların iade edileceği sözünü verdi. “Terörist değil” demişti

 İki hafta önce El Nusra Cephesi El Kaide’ye bağılığını ilan etti. Nusra’nın bu açıklaması ise ABD yasalarına göre Suriye’ye müdahale konusunda “yasal bir bahane” sunuyor. ABD Kongresi, 11 Eylül’de

Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen saldırıdan üç gün sonra AUMF olarak kısaltılan “Askeri Güç Kullanım İzni”ni kabul etmiş ve bu yasanın ilk kurbanları Afganistan ve Irak olmuştu.

Öte yandan, Selim İdris, geçtiğimiz Kasım ayında Obama yönetimi tarafından terör örgütü listesine alınan Nusra Cephesi’nin terörist örgüt olmadığını savunmuş ve ABD’nin bu kararına tepki göstermişti.Ancak El Nusra’nın zaten uzun zamandır bilinen El Kaide bağlantısını açıklamasının ardından Suriye Ulusal Koalisyonu ve ÖSO El Nusra’nın görüşlerini paylaşmadıklarını dile getirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu