Ana SayfaGenelManşet

Daha önce İslam inkılabı İran’a yapılan yaptırımlara karşı ses çıkarmayan Ban Ki-moon.Şimdi’de İran’a Karşı uygulanan yaptırımları eleştirdi

08ec2516e0bec815bdd35e4119d887d9_XL

“İran’a karşı yürürlükte olan uluslararası ve tek taraflı yaptırımların ülkenin nükleer programı konusunda “çelişkili verilere” dayanıyor, sonuçları ise İran halkına insani yardım yapılmasını zorlaştırıyor. Sonuçlar bu ülkede toplumun her alanında hissediliyor.” BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un “İran İslam Cumhuriyeti’nde İnsan Hakları Alanında Mevcut Durum” konulu BM Güvenlik Konseyi’ne hitaben hazırladığı raporunda bu yönde ifadeler yer aldı.

Ban Ki-Moon raporunda ayrıca şunları da belirtti: “Söz konusu yaptırımlar “BM projelerini gerçekleştirmek için gerekli malzeme sevkini, teknik yardım yapılmasını ve ülke için yeni donanım satın alınmasını ” engelliyor. “Bankalar, yaptırımların dahilinde olmayan insani yardım kuruluşları aracılığıyla bile transfer işlemlerine hoş bakmıyor.”

Olumsuz döviz kurlarına bağlı olarak BM’in İran proje maliyetleri sürekli yükseldiğini de belirten Genel Sekreter sözlerine şöyle devam etti: “Yaptırımlar enflasyon hızını arttırıyor. Hammadde ve enerji kaynaklarının fiyatlarında yükselmeye, işsizliğin sürekli artmasına ayrıca ilaç dahil ihtiyaç malzemelerinin bulunamamasına neden oluyor. Durum özellikle kadınları ve zaten zor durumda olan ve ezilen kesimleri vuruyor”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu