Ana SayfaETKİN ÖNDEKarikatürlerManşet

ÖZGÜRLÜĞÜ KOMŞU ÜLKELERE İHRAÇ EDEN ÜLKEMİZDEN, YENİ ÖZGÜRLÜK YASALARI

g1Medya patronlarının siyasetçilerle paralel bir çizgi seyretmeleri,insanları objektif haberlerden mahrum bırakmakta iç ve dış siyasete ait haberler kirli siyaset oyunlarına kurban edilmekte. Bu noktada internet haberciliğinin önemi daha da ön plana çıkmakta, resim video gibi argümanları sunan ve yorumunu sadece paylaşanlara ve izleyicilere bırakan bir haber paylaşımı,çok kısa sürede çok sayıda insanın gündeme dair objektif haberlere ulaşması, elbette siyasetçileri ve medya patronlarını rahatsız etmekte.Bundan dolayı internet haberciliğine yönelik yeni sansür amaçlı yasalar hazırlanmaktadır.

İnternet ortamında yapılan yayınların 4 saat içinde yasaklanmasını içeren yasa teklifine göre Ulaştırma Bakanı ve Telekomünikasyon İletişim Başkanı tek başına internet sitesi kapatabilecek. Yasa teklifinde Bakan’a “Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde özel hayatın gizliliği veya kişilik haklarının ihlalleri durumlarında erişim engeli emri verme yetkisi” veriliyor. Konuyla ilgili uzmanlar “Gecikmesi sakıncalı bulunan hal terimi bir ceza hukuku terimi ve bunun kararını savcı verir. Bakan’ın böyle bir şeye karar veremez.” diyor.

TİB’E DE KAPATMA YETKİSİ

AK Parti’nin hazırladığı teklifte, TİB’e de internet siteleri için yetki veriliyor. Türkiye’de mevcut durumda internet siteleri ancak mahkeme kararıyla kapatılabilirken ilgili teklifte bu yetkinin TİB Başkanı’na verilmesi yer alıyor. Düzenleme yasalaşırsa, TİB Başkanı, mahkeme kararı olmadan siteleri kapatabilecek.

“ÇİN VE ARABİSTAN’A YAKLAŞACAĞIZ”

Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Ali Rıza Keleş, yeni düzenlemelerin Türkiye’yi dünyada internet sansürünün başını çeken Çin ve Suudi Arabistan’a yaklaştıracağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu