Ana SayfaGenelManşet

Prens Velid bin Talal, ABD Başkanı Barack Obama’nın İran tarafından “kandırıldığını” iddia etti.

Prens Velid bin Talal

Suudi Kraliyet ailesinin önde gelen üyelerinden Prens Velid bin Talal, ABD Başkanı Barack Obama’nın İran tarafından “kandırıldığını” iddia etti.

“Obama yönetiminde İran hakkında doğru olanın yapılmadığı duygusu var,” diyen Suudi prens, “Biz -İsrail, Suudi Arabistan, Orta Doğu ülkeleri- gerçekten bu konuda endişeliyiz” şeklinde konuştu.

Ülkesinin İsrail ile bir zımni ittifakın parçası olduğunu saklamayan Suudi lider, Obama’nın “zayıf konumu” nedeniyle bu anlaşmayı yapmak zorunda olduğunu, “daha güçlü bir başkan olsa hayır diyeceğini” iddia ediyor.

ABD ile İran arasında yaşanan yakınlaşmayı küçümseyen, Obama’ya Suriye konusundaki tutumundan dolayı sert ifadelerle yüklenen Suudi Prens Velid, İran’ın nükleer tesislerine yönelik bir İsrail saldırısına yönelik tepki de soruldu.

El Velid, “kamuoyu önünde (Arap Ülkeleri) buna karşı olacak, özelde ise buna bayılacaklar” dedi.

Arap toplumunun da sözde “Şii ! karşıtı ve kesinlikle İran karşıtı” olduğunu öne süren Suudi prens, güya Sünniler’in “İsrail’den çok İran’dan nefret ettiği” iddiasını şöyle açıkladı:

“İran tarihsel olarak büyük bir tehdit. Pers imparatorluğu her zaman özellikle güya Sünni Müslüman Arap imparatorluklarına karşı oldu. Tehdit İran’dan, İsrail’den değil. Bu bütün bölgeyi idare eden büyük bir imparatorluktu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu