Ana SayfaGenelManşet

Ruhani, “Biz Suriye’deki iç savaşı kınıyoruz. Suriye’de yabancı teröristlerin varlığını kınıyoruz. Bu ülkeye yönelik dış müdahaleleri de kınıyoruz. “

hasan ruhani

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevine resmen başladıktan iki gün sonra düzenlediği ilk basın toplantısında İran ve Türkiye arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Hükümetinin dış siyasetteki önceliklerine değinen Dr. Ruhani, “ Hükümetimiz hem komşu ülkelerle hem de bölge ülkeleriyle ilişkilere öncelik verecek ve komşularla ilişkilerin geliştirilmesi hükümetimizin gündeminin bir parçası olacaktır. Bölgede istikrar ve sükûnetin sağlanması ve bölgemizin karşı karşıya olduğu gerginliklerin azaltılması yönünde bölgedeki dost ülkelerin yardımı ile yürüteceğimiz çabalar hükümetimizin öncelikli programları arasında yer alacaktır. “ dedi.

Yerli ve yabancı basın mensupların Suriye ile ilgili yönelttiği bir soruya, “ İran ve Türkiye gibi bölge ülkeleri ve diğerleri teşriki mesai yaparak bu sürecin bir an önce sonuçlandırılmasına katkıda bulunabilirler” şeklinde yanıt veren Ruhani, “Biz Suriye’deki iç savaşı kınıyoruz. Suriye’de yabancı teröristlerin varlığını kınıyoruz. Bu ülkeye yönelik dış müdahaleleri de kınıyoruz. “ ifadesini kullandı.

İran İslam Cumhuriyeti’nin askeri seçeneği Suriye meselesinde çözüm yolu olarak görmediğini kaydeden Dr. Ruhani, “Suriye meselesinin çözümü, hükümet yetkilileri veya muhalifler olsun tüm Suriyeli grupların katılımı ile sağlanacak siyasi çözüm yoludur. Tabi bu arada ülke dışından girerek Suriye’de toplanan, Suriye ile ilgisi olmayan terörist gruplar bu ülkeden sınır dışı edilmelidir. Her halükarda Suriye meselesinin çözümü, halkın istediği çözüm yoluna ulaşmak için tüm Suriyeli grupların hükümet ile görüşmesi ve neticede halkın arzuladığı bir seçimin yapılması ve demokrasiye kavuşulmasıyla olacaktır. Tabi İran ve Türkiye gibi bölge ülkeleri, Zatı Âlileri ve diğerleri teşrik-i mesai ile bu sürecin bir an önce sonuçlanmasına katkı da bulunabilirler.” dedi.

Dr. Ruhani, “İran İslam Cumhuriyeti veya siz Suriye’de asıl aktörler olan Amerika ve İngiltere ile aynı masaya oturup görüşür müsünüz? şeklindeki bir soruya ise, “Suriye halkı kendi ülkelerinin sorununun çözümlenmesinde bizzat temel rol oynamaktadır ve kendi ülkeleri için karar verecek olanlar da onlardır; bu ister hükümet yanlıları ister hükümet karşıtları olsun. Ayrıca Suriye’ye silah sevkiyatı durdurulmalı, teröristlerin daha çok katliama teşviki önlenmelidir. Suriye konusunda Cenevre-2 Konferansı gündemde. Biz eğer uluslararası bir toplantıda olursak doğal olarak İran diğer ülkelerle konuşacaktır” şeklinde yanıt verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu