Manşet

Ruhani “Biz tehditten korkmayız.Tehdit dili İran karşısında işe yaramaz”

bm_genel_kurulu_h15567 İran Cumhurbaşkanı Ruhani Amerikan CNN kanalına verdiği röportajda “Biz tehditten korkmayız  Zaten tehdit dili İran karşısında işe yaramaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Hüccetülislam Hasan Ruhani, CNN televizyonu muhabiri Ferid Zekerya’yla konuşurken, İran’la 5+1 Grubu arası nihayi müzakereler için nasıl şartlar gerektiğine ilişkin bir soru üzerine “Ben bu konuda şunu şöyliyebilirim: Eğer karşı taraf gerekli siyasi kabiliyet ve iradeye sahipse, İran İslam Cumhuriyeti de, nükleer konunun çözümü için nihayi adımı atmaya hazır durumdadır” dedi.

Ruhani daha sonra “Nihayi adımın ilk adım gibi kolay olmayacağı ve daha zor atılabileceğinin bilincindeyim. Ama aynı zamanda şartlar bizim son adımı atmamız için müsait. Zira İslami İran sadece barışçı nükleer teknoloji peşinde ve bu yöndeki hakkı konusunda da çok ısrarlı. Biz ayrımcılığı kabul etmiyoruz. Şunu vurgulıyarak söylüyorum, İslami İran, hiçbir zaman nükleer silah ve bütünüyle toplu imha silahları peşinde değildi, değil ve olmayacaktır” diye vurguladı.

Ruhani ayrıca, uranyumu zenginleştirme faaliyetlerinin sonuçta İran’da durdurulup durdurulmayacağına ilişkin bir başka soru üzerine, kesin bir ifadeyle “Asla durmayacaktır” vurgulamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Ruhani daha sonra, yeni şartlarda İran’la ABD arasında ilişki kurulup kululmayacağına dair bir soru üzerine “Bu Amerikalıların elinde. İran’a karşı düşmanlıktan vazgeçmesi gereken onlar” derken ayrıca “Sonsuza kadar düşman kalacağız diye birşey yok elbette. En azından İran halkı bundan yana değil. ABD halkının da istediğini tahmin etmiyorum” diye ilave etti.

Ruhani ayrıca, işgalci İsrail’in İran’ın atom tesislerine saldırabileceği yönündeki tehditleriyle ilgili bir soruya karşı da “Biz tehditten korkmayız. Zaten tehdit dili İran’a karşı işe yaramaz” diye vurgulıyarak “İsrail rejimi İran’ın kabiliyetini çok iyi biliyor. Kuşkusuz böyle bir girişimde bulunmaz. Çünkü alacağı cevabı biliyor. Ama her halükarda böyle bir delilik yapmaya kalkarsa, İran tarafından çok pişaman olacağı bir cevabı alacaktır” şeklinde konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu