Ana SayfaGenelManşet

Rus gazeteciler, Suriyeli militanların kimyasal silah kullandıklarını kanıtladı.

Unrest in Syria

Suriye’de bulunmuş olan Rus gazeteciler, BM Sekretaryasına 19 Mart 2013 tarihinde Halep yakınlarında muhtemelen Suriyeli militanlar tarafından yapılmış olan kimyasal saldırıya ilişkin video görüntüleri teslim etti. Haberi BM Genel Sekreteri’nin resmi sözcü yardımcısı Ferhann Hak bildirdi.

Hak, “BM Genel Sekreteri Silahsızlanmadan Sorumlu Yüksek Temsilcisi Angela Kane’nin ofisi ilgili malzemeyi teslim aldı ve kullanılacak hale getiriyor.” dedi. Sözcü yardımcısının söylediğine göre, bilgi daha sonra Suriye’de toplu imha silahı kullanımı konusunu incelemek üzere gönderilen uzman grubunun başkanı Oke Selstom’a verilecek.

Şam Mart sonunda BM Sekretaryasına Suriye militanları tarafından Halep’in Han el Assal semtine kimyasal saldırı yapıldığını iletmişti.

Rusya Radyo Televizyon Devlet Kurumu özel muhabiri Anastasiya Popova’nın röportajı, zehirli madde kullanımını doğruluyor. Bantta Olay yerinde yapılan çekimlerle beraber tanıkların, ölenleri ve yaralıları kabul eden doktorların ve Halep Üniversitesi uzmanlarının ifadeleri de yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu