Ana SayfaGenelManşet

S. Arabistan’la İsrail’ın ortak hedefi Şam’da öte Tahran

A1060592“Reuters”, Siyonist İsrail’le Suudi Arabistan’ın ABD’yi Suriye’ye karşı kışkırtmakla aslında İran’a darbe indirmek istediklerini yazdı.

Reuters” haber ajansı dün yayınladığı bir yorum haberinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye askeri operasyonla ilgili projesini ülkesi Kongresine sunma kararı aldığına değinerek “Suudi Arabistan’la İsrail artık ABD’yi Suriye’ye saldırması gerektiği konusunda ikna etmekten ibaret olan ortak hedefleri uğruna çaba gösteriyorlar” diye yazdı.

Reuters bu yazısında ayrıca, Obama’nın Suriye’ye saldırı planını Amerikan Kongresi’ne sunma kararıyla Suriye karşıtlarını hayal kırıklığına uğratmanın yanı sıra, Ortadoğu’daki 2 esas müttefiğini de korkuttuğunu belirterek “İsrail’le Suudi Arabistan aslında birbirlerini pek sevmiyorlar, ama her ikisi de Beyaz Saray’daki ortak dostlarına Suriye lideri Beşşar Esad’a karşılık ermesi için baskı yapmaktalar ve bunların her ikisinin de gözü aynı zamanda sürekli ortak düşmanları olan İran üzerinde” diye kaydetti.

Reuters yazısının devamında “Halen ne İsrail, ne de Suudi Arabistan ABD’nin İran’ın Arap dünyası üzerindeki hakimiyetine engel olabileceği konusunda artık eskisi gibi emin değiller” diye vurgu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu