Ana SayfaGenelManşet

Sanki Esadın Eli Armut Topluyor

350_271020111358_118604936

Suriye’ye karşı operasyon hazırlıkları var mı? Arap ve Batı kaynakları bu soruya evet cevabını veriyor. Arap ve Batılı güvenlik kaynaklarında, Şam’ın havadan vurulma planlarının yanında Golan ve Deraa’dan fırlatılacak füzelerle hedef alınması beklentileri var. İsrail de Suriye ordusunun karargahları ile Hizbullah’ın, Batı Bekaa ile Kuzeydoğu Şam arasında süren iletişimini kesmeyi hedefliyor.

Arap ve Batılı güvenlik kaynaklarına göre hazırlıklar yüksek hızda devam ederken, kaynaklar, görev dağılımının, İsrail’in kara harekatını ve Amerika’nın da füze ve hava saldırılarını üstlenmesi ile sonuçlandığını belirtiyorlar. Müdahale planları, Amerikalı senatör John McCain’in daha önce önerdiği, Şam’daki bazı yönetim binalarını ve komuta zincirini füze saldırılarıyla hedef alarak, Suriye ordusunun Deraa’da savaşan tugaylarıyla ilişkisini kesmek ve muhaliflere başkentin yolunu açmayı da kapsıyor.

Ürdün’de son aylarda eğitilerek az bir deneyim kazanan Özgür Suriye Ordusu güçlerinin, Şam’a tekrar yüklenme hamlesinde -özellikle, Deraa-Şam sınırlarında görev yapan 5 tümen ve bunlara bağlı bir çok tugaya karşı- esas rolleri olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu