Ana SayfaGenelManşet

Şeyh Abdul Emir Kabalan,Lübnanlı ziyaretçilerinin kaçırılması olayına müdahalesinden dolayı Türkiye hükümeti aleyhinde dava açılacağını bildirdi.

Şeyh Abdul Emir Kabalan

Lübnan el-Minar televizyonunun bildirdiğine göre Lübnan Şiileri yüksek İslami Meclisi Başkan Yardımcısı Şeyh Abdul Emir Kabalan, Lübnan hükümetinin, AB ve diğer uluslar arası kuruluşlarda, Lübnanlı ziyaretçilerin kaçırılması olayına karıştığı için Türkiye aleyhinde dava açmaya karar verdiğini bildirdi.

Türkiye dışişleri bakanı Ahemt Davutoğlunun, Lübnan’da kaçırılan iki Türk pilot karşılığında Lübnan vatandaşlarının da Türkiye’de kaçırılması yönündeki teklifini sert eleştiren Lübnan Şiileri yüksek İslami Meclisi Başkan Yardımcısı Kabalan bunun kendisinin uluslar arası teşkilatlı terörizmin en açık örneği olduğunu bildirdi.

Ankara hükümetinden diplomatik ve güvenlik manevralardan el çekerek derhal Lübnanlı rehineleri serbest bırakmalarını isteyen Kabalan, Suriye’de kaçırılan Lübnanlı ziyaretçilerin can güvenliğinden bizzat Türkiye hükümetinin sorumlu olduğunu bildirdi.

Geçen yıl İran’dan İmam Rıza ve Hz. Masume sa.in mübarek türbelerini ziyaret sonrası ülkelerine dönüş sırasında Suriye’de teröristlerce kaçırılan Lübnanlı müslümanlardan bazıları daha sonra serbest bırakılmış ve bu rehinelerden 9′u halen esir tutulmaktadır.

Lübnanlı gruplar, Lübnan vatandaşlarının Türkiye hükümetinin desteklediği gruplarca kaçırıldığını belirtiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu