Ana SayfaGenelManşet

Seyyid Nasrullah: Nükleer Anlaşmanın Asıl Kazananı Bölge Halklarıdır.

nasrullah1Lübnan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan’ın OTV kanalına verdiği demecinde İran Nükleer anlaşmasının çok önemli yankılarının olacağını ve bu anlaşmada asıl kazanan tarafın kuşkusuz bölge halkları olduğunu söyledi.

Bölgede bazı Arap yönetimlerin bölgesel bir savaş çıkarmak peşinde olduklarını, ancak böyle bir savaşın ateşinin tüm bölgeyi yakacağını ve İran’ın nükleer anlaşmasının en önemli etkisinin bu savaş bulutunu bölge üzerinden uzaklaştırmak olduğunu belirten Seyyid Hasan Nasrullah, konuşmasının bir başka bölümünde ise Amerika’nın İran ile ilişki kurmak peşinde olduğunu belirterek, ABD’nin İran karşısındaki siyasetlerinin değiştiğine tanık olduklarını ancak İran’ın bu konuda acele etmediğini ve ihtiyatlı davrandığını söyledi.

İran İslam Cumhuriyetinin bölge ve dünyadaki önemini vurgulayan Hizbullah Genel Sekreteri,  İran’ın bölgenin çok önemli bir ülkesi olduğunu ve kendilerinin birçok konuda İran’a danıştıklarını söyledi.

Nasrullah, İran – Arabistan ilişkilerine de temasla, İran’ın çok eski yıllardan beri Arabistan’la diyalog içinde olmak yanlısı olduğunu, ancak Suudilerin bu dostluk ve ortaklığa yanaşmadıklarını ve Arabistan’ın diğer birçok bölge ülkesi ile aynı soruna sahip olduğunu hatırlatarak, “Arabistan, Lübnan, Irak, Afganistan ve Suriye’deki piyonları vasıtasıyla savaşmaktadır” ifadesini kullandı.

Başta Arabistan, Türkiye ve Katar gibi bazı bölge yönetimlerinin Suriye yönetimini devirmeye çalıştıklarını da belirten Hasan Nasrullah, bu ülkelerin kesinlikle diplomatik girişimlere ve diyaloga yanaşmadıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu