Ana SayfaGenelManşet

SİLAHLI MUHALİFLER: ANKARA BİZE MODERN ANTİ TANK FÜZELERİ VERDİ

muhalifler-suriye-infaz

Suriye Ulusal Koalisyonu üyesi ve Gaziantep Büro Şefi Muhammed Sarmini, Ankara ve Washington’un Suriyeli silahlı gruplara modern silahlar verdiğini söyledi.

Londra’da yayınlanan eş-Şarkul Avsat gazetesine konuşan Muhammed Sarmini “Amerika ve Türkiye, Suriye muhalefetine modern silah verdi. Fakat bu silah, bizim için yetersizdi. Muhaliflere teslim edilen silahlar, modern tank savarlardan ibarettir. Teslim edilen RPG 9 ve RPG 10 tank savarları sayesinde Suriye Ordusu’nun elindeki T-72 ve T-82 tankları imha edebildik. RPG 7 ve bu tarz tank savarlar, Suriye Ordusu’nun tanklarına karşı etkisiz kalıyordu.” dedi.

Türkiye ve Amerika’nın verdiği tank savarların az olduğunu ifade eden Sarmini, Suriye Ordusu’na karşı savaşan her birliğe 4 ya da 5 tane modern tank savar teslim edilebildiğini söyledi.

eş-Şarkul Avsat’ın görüşüne başvurduğu Türk kaynakları söz konusu iddiaları yalanlarken, bir süre önce Suriye’den Türkiye’ye silah sokmak isteyen iki kamyonetin ele geçirildiğini bildirdi. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini açıklayan kaynaklar, araçlarda 200’e yakın silahın bulunduğunu ifade ettiler.

Gazetenin Rus kaynaklarına dayandırdığı habere göre geçtiğimiz günlerde Dera’da, M 60, M 72 ve RPG 22 anti tank füzelerinin bulunduğu silah depoları ele geçirildi. Kaynaklar, bu silahların şimdiye kadar Suriye Ordusu tarafından dahi kullanılmadığını belirttiler.

ABD’den Suriye’deki militanlara silah vaadi

Amerikan yönetiminin, siyasi çözüm söyleminin aksine Suriye’deki silahlı gruplara silah yardımı yapmaya hazırlandığı bildirildi.

Washington Post gazetesi, Amerika ve Avrupalı yetkililere dayanarak Beyaz Saray’ın iki yıldır sürdürdüğü Suriye siyasetinde değişikliğe giderek Suriyeli muhaliflere zırhlı araç ve kurşun geçirmez yelekler göndermek için çalışmalarda bulunduğunu yazdı.

Gazetenin kaynaklarına göre Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, AB ve Ortadoğu ülkelerini kapsayacak ziyareti sırasında, Amerika’nın Suriye siyasetinde gerçekleştireceği değişimi gündeme getirmesi bekleniyor.

Amerika’nın Suriyeli muhaliflere silah göndermeme kararındaki ısrarını koruduğunu belirten Washington Post, Dışişleri Bakanı Kerry’nin Perşembe günü Roma’da Suriyeli muhaliflere görüşeceğini hatırlattı.

Kerry, pazartesi günü Londra’da yaptığı basın açıklamasında, detaylarını vermemekle birlikte, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriyelilere olan vefasından ötürü atılacak yeni adımlar üzerinde çalıştığını söyledi.

Türkiye sınırından muhaliflere silah sevkiyatı

Suriyeli muhalifler, son bir ay içerisinde Türkiye sınırındaki Babul Heva sınır kapısını kullanarak Suriye’ye silah soktuklarını itiraf etti.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre İslamcı savaşçıların gücünün azaltılması için Tuğgeneral Selim İdris komutasında kurulan Antalya’daki askeri örgüte, son bir ay içerisinde modern silahlar gönderildi.

Omuzdan fırlatılan uçak savar ve tank savarların da bulunduğu silahlar, Hatay’ı İdlib’e bağlayan Babul Heva sınır kapısı kullanılarak Özgür Suriye Ordusu mensuplarına ulaştırıldı.

Silahın nereden gönderildiği hususunda bir açıklama yapmayan Humus’taki bir muhalif lider, “Silahlar, Babu’l- Heva sınır kapısında, kaçak olarak değil yasal ve normal bir şekilde Suriye’ye sokuldu. Yakın dönemde silah dolu bir kamyon daha Türkiye’den Suriye’ye sokuldu; fakat daha dağıtımı yapılmadı” dedi.

Suriye’deki Özgür Suriye Ordusu mensuplarına maaşların da dağıtıldığını belirten Suriyeli muhalif savaşçılar, maaşların el-Kaide’yle ilişkisi olan Cihatçı örgütlerin etki alanını zayıflatmak için kurulan Ortak Askeri Komuta Konsey eliyle dağıtıldığını belirttiler.

Bazı silahlı grupların Antalya’da kurulan Ortak Askeri Komuta Konseyi’ne itaat etmeyi kabul etmediği, silah teklifini de geri çevirdiğine dikkat çeken Reuters, Suriyeli silahlı grupların birleşmesinin önünde zorlukların olduğunu vurguluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu