Ana SayfaGenelManşet

Sudan: Biz kesinlikle Batı’dan adalet beklemiyoruz

s1

Sudan: Biz kesinlikle Batı’dan adalet beklemiyoruz

BMGK, Sudan’a uygulanan BM yaptırımlarını izleyen uzmanlar panelinin görev süresini bir yıl uzattı, Sudan’dan “adalet beklemiyoruz” açıklaması geldi.

Güney Sudan’ın ülkeden koparak bağımsızlığını kazanması sonrasında, Batılı devletler ve İsrail tarafından baskıların devam ettiği Sudan hükümetine bir kötü haberde Birleşmiş Milletler’den geldi.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), dün Sudan’a uygulanan BM yaptırımlarını izleyen uzmanlar panelinin görev süresini bir yıl uzattı.

BMGK’da oy birliğiyle alınan karara göre, 2005′te oluşturulan panelin görev süresi 17 Şubat 2014 tarihine kadar uzatıldı.

Panelin görevleri arasında, “BM tarafından Sudan’a uygulanan silah ambargosu, seyahat yasakları ve mal varlığı dondurmalarını gözleme ve barışı engelleyen ya da uluslararası hukuku çiğneyen bireyleri BM’ye bildirme” bulunuyor.

Güvenlik Konseyi ayrıca doğrudan ya da dolaylı yollardan Sudan’a silah sistemleri, yedek parçaları, askeri ekipman ve eğitim desteği sağlayan tarafları da uyararak, bu tutumun Konsey kararlarının ihlali anlamına geleceğini bildirdi.

Sudan’ın iktidar partisi Ulusal Kongre Partisi yetkilisi Rabie Abdül Atti Ebeid, söz konusu uzatmayı tahmin ettiklerini söyledi.

Batı’nın Sudan’a karşı beslediği düşmanlığı kınayan Ebeid, ülkedeki şiddeti besleyen grupları suçladı.

Ayrıca Ebeid alınan karar sonrası “Biz kesinlikle bu insanlardan adalet beklemiyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu