BilinmeyenlerGenelManşet

Sünniler bizim din ve can kardeşimizdir

vahdet

   Sünniler bizim din ve can kardeşimizdir

       Şia dünyasının en önde gelen âlimlerinden biri olan Ayetullah Sistani, Müslümanların Mevlit Kandilini kutladığı mesajında “Sünni Müslümanlar Şiilerin kardeşi değil, can kardeşidir” dedi.Fahr-i Kainat Efendimiz Hz Muhammed-i Mustafa’nın -s- doğum günü olan Mevlüt Kandili münasebetiyle tebrik mesajı yayınlayan Ayetullah Sistani “Sünni Müslümanlar bizim can kardeşlerimizdir” dedi.

İslam dünyasının Mevlit Kandilini kutladığı mesajında Müslümanların birlik ve beraberliğine vurguda bulunan Ayetullah Sistani, bütün Müslümanların Kur’an’ın emriyle kardeş olduklarını , mümünlerin, bilinen anlamda kardeşlikten öte “can ve din kardeşi” de olduklarının bilinmesi gerektiğini belirtti.

Bugün Müslümanlar arasında fitne çıkaranların mezhep savaşlarını hedeflediklerini ve bu amaçla bazı ülkelerde Şii ve Alevi katline fetva veren satılmış din adamlarının Sünnilikle hiçbir ilgisi bulunmadığını hatırlatan Ayetullah Sistani, Şia Müslümanlarının asla aynı hataya kapılmamaları gerektiğini belirterek, asıl müsebbiplerin İslam düşmanı ABD-İsrail ve İngiliz emperyalizmi olduğuna dikkat çekti.

Birilerinin Sünnilik adına ABD siparişiyle Şii ve Alevi katline fetva vermelerinin, Şii Müslümanları da aynı hataya sürükleyerek karşılık verme yolunda tahrik etmeyi hedeflediğini söyleyen Ayetullah Sistani, Şii Müslümanların bu oyuna asla gelmeyeceklerini , zira hangi mezhep ve meşrepten olursa olsun Müslümanın kan ve malının Müslümana haram olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

“ Bugün Müslümanlara karşı savaş açtıklarını gizlemeyen ve Haçlı savaşlarının kirli bayrağını dalgalandırabilecekleri yanılgısına kapılanlar, Müslümanlarla baş edemeyeceklerini bildiklerinden bizi birbirimize düşürme ve kardeşler arasında ayrılıklar yaratma çabası içindeler. Bu oyunlar maalesef Vahabi ve Selefi gruplar içindeki bazı cahillerin yanılmasına ve Müslüman kardeşlerine saldırmasına neden olmaktadır..Böylece asıl düşman unutulmakta ve onlar bizim yer altı ve yerüstü zenginliklerimizi yağmalarken bizim onlara karşı mücadele etmek yerine birbirimizle uğraşmamızı sağlamaktadırlar. Sünnisiyle Şiisiyle bütün Müslümanlar kardeştir ve bu bizzat Yüce Kur’an’ımızın ve sevgili Peygamberimizin emridir. Ben bir Şia alimi olarak bütün Sünni kardeşlerimi bağrıma basmayı dini vazife bilirim. Zira Sünniler de Şiiler gibi Yüce İslamın Hakkaniyetine inanan Müslümanlardır ve hepimiz aynı kıblenin müminleriyiz.. Ben Sünni bir Müslümanı sadece kardeşim değil, kendi nefsim, kendi canım ve varlığımın vazgeçilmez bir parçası olarak bilir ve severim. Bu zaten Yüce Kur’an’ımızın da emridir ve aklın da , vicdanın da gereğidir. Ben Irak’ta Sünni ulemanın Cuma hutbelerini, Şia ulemanın hutbelerinden daha fazla dinlerim, çünkü o benim din kardeşimdir ve onun derdini ve sorunun bilip onları gidermesinde ona yardımcı olmak benim dini vazifem ve sorumluluğumdur. Her Müslüman meselelere böyle bakmalı ve hizipçiliği değil, Yüce Allah’ın rızasını önemsemelidir. İşte o zaman Yüce Yaradan’ın rahmeti bizimle olacak, Müslüman, hakettiği izzetine kavuşabilecektir. Bu yolda Kur’an’la birlikte Sevgili Peygamber efendimiz ve onun mübarek Ehl-i Beyti’nin kılavuzluğu hepimizin vazgeçilmez müştereği ve en mükemmel tutkalıdır. Bir kez daha Bütün İslam aleminin Mevlit Kandilini kutlar, bu kutlu doğum haftasının Müslümanların kardeşlik, birlik ve dirliğini pekiştirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu