Ana SayfaGenelManşet

Suriye baş müftüsünden Türkiye’ye eleştiri

s1

Suriye baş müftüsünden Türkiye’ye eleştiri

Suriye baş müftüsü, Türkiye hükümeti’nin Suriye konusundaki siyasetlerini eleştirdi.

Dün akşam el-Mayadin televizyonuna bir demeç veren Suriye baş müftüsü Şeyh Bedrettin Hassun, Türkiye’nin ülkesine karşı izlediği müdahaleci siyasetlerden dolayı eleştiride bulunarak, Türkiye’nin Suriyeli muhalifleri mali ve silah açısından himaye etmenin yanı sıra kendi toprağını Suriyeli silahlı teröristlerin kullanımına bıraktığı konusunda güçlü belgelerin elde mevcut olduğunu bildirdi.

Şeyh Hassun, Suriye hükümetine de çağrıda bulunarak Ankara hükümetinin bu müdahaleci tutumunu uluslar arası kuruluşlar ve BM teşkilatına taşımasını ve Türkiye başbakanı Recep Tayyib Erdoğan hakkında dava açmasını ve bu meseleyi İnterpool yoluyla takib etmesini istedi.

Suriye’nin Filistin ve direnişe verdiği desteğin bedelini ödemekte olduğunu belirten Suriye baş müftüsü, Suriye krizinin çözümlenmesinde en iyi yolun gruplar arasında diyalog olduğunu ve özgürlüğün ancak bizzat Suriye halkının eliyle tahakkuk bulabileceğini söyledi.

Şeyh Hassun, ülkenin alt yapısının kör teröristlerce tahrip edildiğini hatırlatarak son iki yıl içinde vuku bulan çatışmaların oluşturduğu yıkıp ve tahribatın yeniden onarım ve yapılmasının 20 yıl zaman alabileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu