Ana SayfaGenelManşet

Suriye Ordusu militanların yeraltı tünellerini imha ediyor.

3a9d72de873f9375fc85a2e976b3d08f_XLŞam’ın güneybatısında bulunan Muaddamiye semtinde, Suriye bayrağı göndere çekildi. Ordu yönetimi ile şehri bir yıldan uzun süredir yöneten muhalif militanlar arasında ateşkes sağlandı. İsyancıların silah teslim etmeyi kabul etmesi bekleniyor. Suriye El En ajansı, militanların bir bölümünün yılın sonuna kadar geçerli olacak Cumhurbaşkanı affından yaralanmayı düşündüğünü bildirdi.

Askeri uzman Turki Hasan, Şam’ın en tehlikeli bölgelerinden olan Daraya, Cubar, Berzi ve Kabun’da militanların ulaşım için kullandıkları yeraltı sığınak ve tünellerin imha işlemi yoğun bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

Hasan, “Yüzlerce metreye ulaşan çok yönlü, gelişmiş yeraltı tünel ağları Şam’ın kenar semtlerinde yapılan sokak savaşlarının bir gerçeği haline geldi.” dedi. Militanlar ayrıca, yan yana sıralı binaların duvarlarına geçitler açarak hareket kabiliyetlerini arttırıyor ve ani baskınlar düzenliyordu.

Yarı yıkık semtlerde bulunan bu tür labirentler, ordunun yürüttüğü temizleme çalışmalarının önünde en büyük engel teşkil ediyordu. Suriye askerleri tarafından kurtarılan bölgelere militanlar tekrar ve tekrar dönüyordu. Hasan’ın ifade ettiğine göre, “hükümet orduları artık “yer altı savaşına” karşı taktik geliştirdi.

Bugün Sbeyn kenti yakınlarında başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Operasyon öncesi hazırlanan pusuya 15 terörist düşürüldü. Teröristlerin hepsi öldürüldü.

Suriye hava kuvvetleri, Irak ve Şam İslam Devleti örgütünün merkezinin bulunduğu Türkiye sınırındaki Aazas kentine çarşamba günü operasyon düzenledi. Askeri istihbarat idaresi, çeteci örgüt başkanlarının düzenleyeceği toplantının yeri konusunda bilgi elde etti. Toplantının yapıldığı binaya füze atıldı. Operasyonda, Ebu Talha El Kuveyti, Ebu Bekr El Cazravi, Saadali El Şammari ve Ebu Bekr El Necdi olmak üzere dört İslamcı komutan öldürülürken sekiz kişi de ağır yaralandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu