Ana SayfaGenelManşet

Suriye “Ülkedeki Muhalif ve Muhalifleri Destekledikleri ve Teşvik Ettikleri” İçin Bazı Ülkeleri BM’ye Şikayet Etti. İşte O Ülkeler…

bm_guvenlik_konseyi

Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi’ne, “ülkedeki muhalif ve muhalifleri destekledikleri ve teşvik ettikleri” iddiasıyla Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Fransa’yı şikayet eden birer mektup gönderdi.

Suriye’nin gönderdiği mektupta, Sözde Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Suudi Arabistanlı vaiz Muhammed el-Ureyfi ve Abdulaziz Abdullah Ali eş-Şeyh, Mısır Sünni Alimler Birliği Başkanı Safvet Hicazi, Mısırlı vaiz Muhammed Hassan, Kuveytli Şafi Sultan el-Acemi de teröre teşvik ettikleri gerekçesiyle şikayet edildi.

Mektupta ayrıca “Suriye yönetimine karşı nefret uyandırma, mal ve silahla cihad” çağrısı yapıldığı gerekçesiyle Mısır’ın başkenti Kahire’de 12-13 Haziran’da gerçekleştirilen “Suriye Halkına Destek” isimli konferans da kınandı. Suriye yönetimi, Mısır hükümetini, Suriye’deki katliamlara ortak olmakla suçladı.

BM Güvenlik Konseyi’nden terörle mücadele konusunda gerekli uygulamaları işleme koymasını isteyen Suriye yönetimi, Katar, Türkiye, Fransa ve Suudi Arabistan başta olmak üzere barış ve emniyeti tehdit ettiğini öne sürdüğü ülkelerin faaliyetlerinin durdurulmasını da talep etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu