Ana SayfaAnalizGenelManşet

Suriye’de halkı katleden el kaide ve Öso aynı makasın iki tarafı gibidir.

Başbakan Erdoğan İsveç Başbakanı’yla ortak basın toplantısında kendisine “El Kaide’nin Suriye’ye Türkiye üzerinden geçtiği” iddialarını soran 1375975_402378333221059_1859828103_ngazeteciye, alaylı bir şekilde “öyle bir grup mu varmış?” diye sordu. Ardından “El Kaide Türkiye’de barınamaz. Biz sadece ÖSO ve SUK’u destekliyoruz” dedi. En sonunda da “iftiradır, yalandır” diyerek konuyu kapattı. (Hürriyet, 8 Kasım 2013)

İSTANBUL BOMBACILARI SURİYE’DE SAVAŞTI

1. Erdoğan’ın Esad’ı devirmeyi ilan etmesinden bir süre sonra Suriye’den Türk vatandaşlarının ölüm haberleri gelmeye başladı. Osman Karahan, Metin Ekici, Baki Yiğit ve pek çok isim…

İsimler tanıdıktı. El Kaide üyesiydiler ve 15-20 Kasım 2003’te İstanbul’u kana bulamış ve 63 kişiyi öldürüp, 750 kişiyi de yaralamışlardı. Osman Karahan bombacıların avukatıydı. Metin Ekici, bombalı saldırıda kullanılan aracın sahibiydi. Baki Yiğit bombacıydı.

Meğer El Kaide davasının 69 sanığı, 2011 yılına kadar parça parça tahliye edilmişti ve Türkiye’den Suriye’ye, Esad’ı devirmeye gitmişlerdi.

ELKAİDE, ÖNCE AKP’NİN DESTEKLEDİĞİ ÖSO’NUN İÇİNDE

2. ÖSO’nun siyasi liderlerinden Haitham Qdemathi, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda gazeteci Ayça Söylemez’e röportaj veriyor. Genelde sınırın Türkiye tarafında kaldığını belirten Qdemathi şöyle diyor: “ÖSO’da Suriye’nin dışındaki ülkelerden gelen El Kaide üyelerinin olduğunun farkındayım. Bizimle savaştıkları için hepsine minnettarız.” (BİANET, 27 Ağustos 2012)

3. Adana’da Mayıs ayında El Kaide’ye operasyon yapıldı. Sarin gazı ve kimyasal silah yapımında kullanılan ve ancak devlet onayıyla temin edilebilecek türden maddeler ele geçirildi. Dava sürüyor.

4. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, ellerindeki istihbaratı Güvenlik Konseyi’nin 68. oturumunda açıkladı: Suriyeli ve Türk vatandaşlar, kimyasal silah yapımı için 10 ton bileşim satın almaya kalkışmışlardı.

5. HIV virüsü taşıtan Afrika kökenli El Kaide militanlarının, Antakya’da yasadışı oluşturulan hastanelerde tedavi edildiği ortaya çıktı. (Yurt, 16 Eylül 2013)1391874_402471869878372_2080811886_n

EBU GUREYB’DEN ÖNCE TÜRKİYE’YE, SONRA SURİYE’YE

6. Foreign Policy dergisi Gaziantep’te El Kaide militanlarından Ebu Ömer ile bir söyleşi yaptı. Ebu Ömer, 6 hücre arkadaşıyla birlikte Ebu Gureyb hapishanesinden kaçtıklarını ve Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiklerini anlatıyordu.

El Kaide roketatarlarla ve 12 bombalı araçla Irak’taki Ebu Gureyp hapishanesine saldırmış ve 29 Iraklı güvenlik görevlisini öldürerek 500 militanı kaçırmıştı.

7. BBCTurk’ün deneyimli muhabiri Rengin Arslan, 8 ay boyunca Suriye’de El Kaide’ye bağlı El Nusra Cephesi’nde savaşmış bir Suriyeli Türkmen’le konuştu geçenlerde. Açık açık anlatıyordu: “Cezayirliler, Tunuslular, Afganlar vardı. Ellerinde dolar dolu çantalarla Türkiye sınırından girdiler.” (BBCTürk, 6 Kasım 2013)

8. CNN International’ın muhabirlerinden Nick Paton Walsh, Hatay havaalanındaki El Kaide üyelerini görüntüledi ve Suriye’ye nasıl geçtiklerini haberleştirdi. (CNN, 7 Kasım 2013)

KONYA’DAN SURİYE’YE EL KAİDE ROKETİ

9. Adana’da bir TIR’a baskın yapıldı. 1200 roket yakalandı. Meğer Adana ve Konya’da üretilen parçalar Adana’da birleştirilip roket yapılıyormuş, sonra da Hatay’a, AKP’nin kurduğu kamplara götürülüyormuş. Resmi açıklamaya göre de Suriye’ye sevkiyat Reyhanlı üzerinden yapılıyormuş. (8 Kasım tarihli Aydınlık, Bugün, Akşam).

10. AKP’nin Suriyeli muhaliflerden sorumlu Koordinatör Valisi Veysel Durmaz, El Kaide’nin Türkiye’deki varlığını ve bazı dernekler üzerinden örgütlendiğini doğruladı. (Aydınlık, 8 Kasım 2013)

10 örnekle yetinelim ve Başbakan Erdoğan’ın hakkını verelim: Türkiye’de El Kaide yok, Ak-Kaide var!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu