Ana SayfaETKİN ÖNDEGenelManşet

Suriye’de kimyasal silahlarla ilgili yeni iddia

obama-tayyip

Geçtimiz haftalarda ABD’nin Japonya’ya atom bombası atmasının 68. yıldönümü dolayısıyla Amerika dünyanın dört bir yanında tekrar lanetlenmiş ve bu olay karşısında tepkiler tekrar dile getirilmişti.

Atom bombasında ki tecrübesiyle Abd  Suriye de kimyasal silahlarla yeni iddia ortaya attı.Suriye de silahlı muhaliflerin kimyasal silah  üretmeleri ve bunu kulandıklarına dahil deliller BM gözlemcilerinin raporunda yer almasına rağmen uluslararası medya Abd’nin deiklerini tekrarlamaktan başka birşey yapmıyor !

Amerika ve onun batılı ve Arap müttefikleri Suriye yönetimi aleyhinde psikolojik savaş doğrultusunda aylardır yaptıkları propagandalarında Suriye yönetiminin muhaliflere karşı kimyasal silah kullandıklarını iddia etmektedirler. Ama, görgü şahitleri ile eldeki belgeler aslında sözkonusu iddianın tam aksini ortaya koymaktadır. Zira,  muhaliflerin Suriye yönetimi aleyhinde kimyasal silah kullanmak için çaba gösterdikleri ve   bu arada   Amerika ve dış güçlerin Suriye aleyhinde   askeri müdahalede bulunmalarına ortam hazırlamak için de,  onların sürekli olarak böyle bir propaganda yaptıkları anlaşılmıştır. Amerikan genel kurmay başkanı general Martin E. Demspey, işgal edilen Filistin topraklarında düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Suriye’nin kimyasal silah kullandığının ispatlanmamasına rağmen şimdi de  Suriye’nin kimyasal silahların yerlerini değiştirmekte olduğunu iddia ederek olayı yeni bir mecraya çalışıyor.

Amerikalı general boş ve asılsız iddialarını o kadar ileri götürdü ki,  Amerika’nın, Suriye’nin kimyasal silahlarını muhafaza etmek için bunların yerini zaman zaman değiştirdiğini bildiğini ileri sürdü. Demspey, ‘Suriye yönetimi sözkonusu silahların yerlerini ne zaman değiştirdi?’ sorusuna  verdiği cevapta ise yine aynı iddiasını tekrarlayarak, Suriye’nin sözkonusu silahları sürekli olarak belli mekanda tutması halinde  her hangi bir  saldırıda zarar göreceğini  dikkate alarak sürekli olarak sözkonusu silahların yerlerini  değiştirdiğini ileri sürdü.

Amerika ile Fransa ve İngiltere’nin Suriye’nin sözkonusu silahları konusundaki iddiaları, BM’lere bağlı uluslar arası araştırma komisyonu ile Rusya’nın  yaptığı araştırmalarda aslında  kimyasal silahların  muhaliflerin tarafından kullanıldığını açıklamalarının ardından gelmesi açısından son derece dikkat çekicidir. Zira, Rusya’nın BM’lerdeki temsilcisi Suriye’deki yaptıkları araştırmanın neticesinde hazırladıkları 80 sayfalık raporu BM’lere verdiklerini  ve Suriye yönetiminin  sözkonusu silahları kullanmadığı aksine muhaliflerin kullandıklarının ortaya çıktığını bildirmiştir.

BM’lere bağlı bağımsız araştırma komisyonu da  Suriye’de görgü şahitleri ve deliller ışığında  Şam yönetiminin bu tür silahları kullandığına kesinlikle rastlanmadığını aksine muhaliflerin kullandıklarına rastlandığını, muhaliflerin uluslar arası kanunlara göre  yasak olan Sarin gazını kullandıklarını rapor etmiştir. Suriye’de BM’lere bağlı bağımsız araştırma komisyonu üyelerinden ve uluslar arası  ceza mahkemesinin eski başsavcısı olan Carla Del Ponte,  konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rusya’nın 80 sayfalık raporunun aslında muhaliflerin  bu silahları kullandığını kanıtlarıyla ortaya çıkardığını belirterek Suriye yönetimi aleyhinde bu silahlar üzerinde oynanmak istenen oyuna dikkat çekmiştir.

Her halükarda Amerika ve onun batılı ve Arap müttefiklerinin Suriye yönetimi aleyhindeki asılsız iddialarının artık alıcısı bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu