Ana SayfaAnalizGenelManşet

Suriye’de son durum. Bölgedeki tüm silahlı gruplar kozlarını paylaşmaya başladı.

suriye(35)

Suriye ordusunun Halep’e yönelik operasyonunun sinyalleri artarken, bölgedeki tüm silahlı gruplar kozlarını paylaşmaya başladı. Ras El Ayn’da PYD’ye saldıran El Kaide bağlantılı militanlar bu kez Tel Abyad’da ÖSO bağlantılı gruba savaş açtı.

Suriye‘nin kuzeyinde El Kaide’nin Suriye kolu olan Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ile PKK’ye yakınlığı ile bilinen Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) bağlı Halk Savunma Güçleri (YPG) arasında, 16 Temmuz’da Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşısına düşen Ras El Ayn’da (Serekaniye) başlayan çatışmalar bölgenin geneline yayıldı.

IŞİD dün de Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısına düşen Tel Abyad’da Halep’te etkin olan ve kendilerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adını veren gruba bağlı hareket eden Kürt Cephesi Tugayı’na saldırdı. Ras El Ayn’dan bir gün sonra Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısına düşen Kamışlı’nın doğusuna düşen El Mabediye’de (Girke Lege) başlayan çatışmalar sürüyor. Girke Lege’deki çatışmalarda YGP’ye karşı savaşan IŞİD militanlarına, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) lideri Mesud Barzani’ye yakınlığı ile bilinen Kürt grupları da katılıyor.

Tel Abyad’da şiddetli çatışmalar

Rakka eyaletine bağlı Tel Abyad’da çatışmalar, dün IŞİD ve El Nusra militanlarının, ÖSO çatısı altında hareket eden Kürt Cephesi Tugayı’na saldırılarıyla başladı. Bölgedeki kaynaklar çatışmaların, Kürt Cephesi’nin IŞİD’in ittifak önerisine karşı çıkmasının ardından, El Kaide bağlantılı militanlarının bu örgütün karargah olarak kullandığı bir binaya saldırdığını belirtiyor.

İngiltere Merkezli ve muhalefet yanlısı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) çatışmalar sırasında IŞİD’in bölgedeki komutanı Ebu Musab’ın Kürt Cephesi tarafından esir alındığını iddia etti. Bunun üzerine IŞİD militanlarının da özellikle Kürt Cephesi militanlarının ailelerini esir aldığı ve Ebu Musab’ın serbest bırakılmaması durumunda kafalarını kesmekle tehdit ettiği iddia edildi.

Ayrıca IŞİD militanlarının bölgedeki bir camiden “Kürtlerin malları ve canları helaldir” şeklinde bir duyuru yaptığı belirtiliyor. SOHR, esir alınan Kürt sivillerin sayısının “yüzlerce” olduğunu açıklarken, gün içinde Ebu Musab’ın serbest bırakıldığı ancak sivillerin hâlâ IŞİB militanlarının elinde olduğu iddia edildi. YPG ise Tel Abyad’daki çatışmalarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada El Nusra’nın saldırılarına seyirci kalınmayacağı vurgulandı. YPG ayrıca bu kentin batısına düşen bir diğer sınır şehri olan Kobani’deki halkı da Tel Abyad’ı korumaya çağırdı. El Kaide gruplarının Tel Abyad saldırısında tank ve havan topu da kullandığı belirtiliyor.

TSK teyakkuzda

Bölgeden gelen haberlere göre Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sınır hattında çatışma çıkan bölgelere yığınak yapmış durumda. Ceylanpınar-Akçakele-Suruç’taki sınır hattında da kule nöbetlerinin geçici olarak kaldırıldığı ve nöbetlerin zırhlı araçlarla gerçekleştirileceği bildirildi. Sınır birliklerine acilen ellerindeki cephane ve malzemeleri gözden geçirmeleri emredilirken, eksiklerin acilen rapor edilmesi istendi. Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, dün bir açıklama yaparak, Türkiye-Suriye hududunda 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, saat 02.25’te hudut hattında görev yapan taktik tekerlekli zırhlı araca Suriye tarafından 10-15 el ateş açıldığı iddia edildi.

Açıklamada, ateşe angajman kuralları gereğince karşı atışla yanıt verildiği bildirildi. Türkiye desteklediği El Nusra Cephesi’nin Ras El Ayn’ı kaybettiği çatışmalarda da YPG noktalarına buradan Türkiye’ye ateş açıldığı iddiasıyla karşı ateş açmıştı. YPG ise bu ateşi Türkiye’yi savaşa çekmek isteyen El Nusra militanlarının açtığını iddia ediyor. Çatışma süresince Türkiye’ye gelen mermiler nedeniyle Ceylanpınar’da yaşayan bir kişi yaşamını yitirmiş, beş kişi de yaralanmıştı.

Ras El Ayn ve Girke Lege’de çatışmalar sürüyor

El Nusra, Barzani yanlısı Azadi Partisi ve El Parti ile ilişkili militanların YPG’ye Girke Lege ve Ras El Ayn’daki saldırıları sürüyor. Dün Ras El Ayn’ın batısındaki El Halef’ten kasabaya havan topu atıldı. Fırat Haber Ajansı’na göre saldırıda bir kişinin yaşamını yitirdiği bir kişinin de yaralandı. Öte yandan ajans, Girke Lege’de 17 Temmuz’da başlayan çatışmalarda üstünlüğün YPG’ye geçtiğini iddia etti. Şu ana kadar 12 YPG milisinin yaşamını yitirdiği çatışmalarda, çok sayıda El Nusra militanının öldürüldüğü belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu