Manşet

Suriye’de yaralanan teröristler için Reyhanlı’da hastane kurdular.

suriye-hastanesi

Suriye’de iç savaşta yaralanıp uzuv sorunları yaşayan teröristlere protez sağlamak için Türkiye’ye aktıkları belirtilirken Reyhanlı’daki faaliyet gösteren bir protez hastanesinde şimdiye kadar 300 kadar hastanın tedavi edildiğine dikkat çekiliyor.

İngiliz The Guardian gazetesi, Halep’ten zorlu bir yolculuk ardından Türkiye’ye ulaşan bir teröristin öyküsünden hareketle Suriye’deki çatışmalarda yaralanan teröristin uzuv sorunlarının çözümünü Türkiye’de aradıklarını anlatırken Reyhanlı’da Ulusal Suriye Protez Projesi (NSPPL) adı ile kurulan bir protez hastanesinin faaliyetlerine vurgu yapıyor.

Suriye Özgür Ordusunun kontrolündeki bir mevkideki bir makinalı tüfekten kaynaklanan rastgele atışlarla sağ bacağını kaybettiği kaydedilen teröristin, Reyhanlı’daki hastanede tedavi görmüş olan 300 kadar hastadan biri olduğunu anlatan gazete, “tedavi bedava” dedikten sonra üç yardım örgütünün projeyi finanse ettiklerini belirtiyor. Gazete, şöyle devam ediyor:

“Merkezi yöneten, Humus’tan eski matematik kocası Raed Al Masri, varlığı kamuoyuna pek duyulmamış olsa da NSPPL’nin bekleme listesinde 600 ismi olduğunu söylüyor. Ve ihtiyacı olan daha çok terörist var. Yönetim kurulu üyesi Dr. Mahrous Alsoud ise, çatışmalarda 20 kadar teröristin uzuv kaybına uğramış olabileceğini tahmin ediyor.”

İngiliz gazetesi, okuyucularına hastanedeki yoğun çalışma temposunun ve verilen tedavilerin ayrıntılarını da ilettiği röportajında “Masri gibi, teknisyenlerin çoğu tıbbi veya teknik mesleklerden gelmiyor. Pakistan, Türkiye ve Birleşik Kraliyeti’nden bir süre için gelen uzmanlar, onları eğittiler. Alsoud, hastanedeki protez hizmetlerinin kalitesinin Avrupa’daki standartlarına uyumlu olduğunu söylüyor” diyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu