Ana SayfaGenelManşet

Suriye’deki kimyasal saldırının sorumluları Türkiye ve terör destekçileridir

Matuszov

Rus siyasi analist ve yazar Vatyhslav Matuszov; Suriye’de silahlı muhalefetin Şam ve kırsalında kimyasal silah kullanmaya başvurmasının askeri ve siyasi açıdan uğradığı büyük ve ağır kayıpları yansıttığını belirtti.

Suriye televizyonuyla telefon bağlantısında Matuszov; silahlı muhalefetin ahlaki, insani ve uluslararası ilkelerce yasaklanmış bu silahları kullanmasının uluslararası toplum ve kararlarını dikkate almadığını gösterdiğine dikkat çekerek, bunun onları destekleyen dostlarının tutumlarını yeniden gözden geçirmeye yol açacağını ekledi.

ABD tutumunun parazitli olduğunu söyleyen Matuszov; Rusya’nın geçen Çarşamba günü silahlı muhalefetin kullandığı ve ‘Suriye yönetimini kimyasal kullanmakla’ suçladığı füzelerin nereden atıldığı ve nereye düştüğünü görüntüleyen uydu görüntüleri takdim etmesiyle ABD’nin tutumlarında zor bir duruma girdiğini söyledi. Matuszov; uydu görüntülerinde söz konusu bu füzelerin silahlı muhalefetin kontrolü altındaki bölgelere atıldığına dikkat çekerken, uluslararası toplumun bu olayın faillerinden hesap sorması önemini belirtti.

Matuszov; Suriye’de silahlı grupların kimyasal kullanmaları sorumluluğunu başta Türkiye hükümeti olmak üzere bu grupları destekleyen, her türlü destek sunan ve sınırlarından Suriye’ye geçiren taraflara yükledi. Suriye’ye dış askeri müdahale ihtimalini uzak tutan Matuszov; Suriye muhalefetinin kullandığı ucuz yöntemlerin siyasi çözümü dayattığını vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu