BilinmeyenlerETKİN ÖNDEİnsan Hakları

SURİYE’YE DEMOKRASİ GÖTÜREN SUUDİ ARABİSTAN’DA SEÇİM YAPMAK HARAM

BARAK1

Suudi müftülerinden Abdurrahman Barrak, kafirlere benzemek hükmünde olduğu için seçimlerin haram olduğuna dair fetva verdi.

     Suriye’ye özgürlük ve demokrasi götürmeye çalışan ülkelerin başında yer alan Suudi arabistan özgürlük  ve demokrasi uğruna geçtimiz iki yıldır hiç durmaksızın suriyedeki silahlı gruplara para,silah ve her türlü destek sağlanmasında  öncü rol oynamıştır.

Fakat ortaya çıkan ne büyük tezattır ki suriyedeki rejimi diktatör olarak niteleyen ve dünya kamoyunu buna iknaya çalışan Suudi arabistan yönetimi  müftülerine seçim yapmanın,seçimle iş başına gelmenin haram olduğunun fetvasını verdirme pervasızlığını gösterebilmektedir.

United Press haber ajansının bildirdiğine göre, Suudi müftülerinden Abdurrahman Barrak, Suudi basınında da yer alan sosyal medyadaki sayfası üzerinden verdiği fetvada seçimlerin kafirlere benzemek hükmünden ve alim ile cahili, kadın ile erkeği eşitlediğinden dolayı seçimlerin akli ve şer’i açıdan haram olduğunu belirtti.

Şeyh Abdurrahman Barrak, “cumhurbaşkanı veya meclis adaylarının seçim yoluyla tayin edilmesi haramdır; çünkü bu yöntem İslam ülkelerine kafirlerden geçmiştir” dedi.

Ülkeyi yönetecek yetkilileri seçmenin avamı ilgilendiren bir konu olmadığını, bu meselenin ülkeyi yöneten yetkililerin elinde olduğunu öne süren Barrak, “seçim yapılması şer’i ve akli açıdan batıl bir yöntemdir, Müslümanlar nezdinde de yeri yoktur; çünkü bu yöntem İslam ülkelerinin işgalinden sonra bu bölgelere İslam düşmanları tarafından sokulmuştur” dedi.

Abdurrahman Barrak daha önce de Kabe’nin yıkılıp yeniden yapılması ve kadın erkek karışık bir şekilde haccedilmesinin engellenmesi yönündeki fetvalarıyla gündeme gelmişti.

Abdurrahman Barrak, son dönemde Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanmalarıyla ilgili olarak da “Suudi Arabistan’da araba kullanan ve kullanacak olan kadınlar ölümü arzuluyorlar” şeklindeki sözleriyle gündeme gelmişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu