Ana SayfaGenelMedeniyetsizler

Suriye’ye “kimyasal silah” diye saldırmaya hazırlanan ABD Suudi Arabistan’a bakın ne sattı.

muhafazakar_milletvekili_sarah_woollastonİngiltere Parlamentosu’nda yapılan bir toplantıda konuşan iktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekillerinden Dr. Sarah Woollaston ‘Bu çok açık bir ikiyüzlülüktür’ diyerek yaptığı açıklamada bugün alınan bir habere göre, ‘kimyasal silahları ahlaki ve insani bulmayan ABD’nin, Suudi Arabistan’a üretimi ve satışı yasaklanmış Cluster bombası satmaya başladığını’ belirtti. İşçi Partisi Milletvekilleri Jeremy Corbyn, Peter Hain ve Diane Abbott tarafından düzenlenen bir parlamento brifinginde konuşan Muhafazakar Woollaston; ‘Suriye’ye müdahale sadece BM Güvenlik konseyi onayı ve tarafları bir anlaşmaya götürecek biçimde yapılabilir. ABD ve Fransa’nın ABD kongresi kararıyla bile olsa Suriye’yi bombalaması açık olarak tüm bölgeyi ateşe atar.‘ dedi.

PETER HAİN: “IRAK SAVAŞI SIRASINDA BAKANDIM”

4 Eylül günü Parlemento binasında yapılan brifingde konuşan İşçi Partisi Milletvekili Peter Hain; ‘2003 yılında Irak savaşına yol açan kararı veren Hükümette bakan olarak bulunuyordum. Bu nedenle ayni oyunlara tekrar düşmemek için herkesten daha fazla dikkatli davranıyorum‘ dedi. Irak savaşının 1 milyon insanın ölümüne yol açan bir felaket yarattığını ve ülkeyi daha büyük belalara sürüklediğine dikkat çeken Peter Hain, ‘Bu kez Suriye’ye yapılacak bir bombalamanın nelere yol açacağını kşmse tayin edemez. Bölge bir kan deryasına dönme tehlikesi altında’ dedi. Suriye’de bir iç savaş yaşandığına işaret eden Hain, ‘Bu ülkede yapılması gereken şey tarafları uzlaştıracak bir konferans tertipleyerek iç savaşı sona erdirecek bir ortak hükümet kurmaktır’ dedi. 2007 Yılında İrlanda ile barış konferanslarını İrlanda ile ilgili Bakan olarak kendisinin düzenlediğini belirten Peter Hain, ‘Suriye’de bir tarafı desteklerseniz barış olmaz. BM kontrolünde tarafsız bir kurum tarafları uzlaştırabilir’ diyerek İktidardaki Muhafazakar Parti’nin bugüne kadar bu konuda olumsuz ve kışkırtıcı bir rol oynadığı söyledi. Muhafazakar Parti’nin Suriye konusunda üç kez politika değiştirdiğini vurgulayan Peter Hain; ‘Önce rejim değişikliği istediler. Sonra muhalefeti silahlandırdılar. Şimdi bombalama istiyorlar’ dedi.

CLEUSTER İÇİN SURİYE’Yİ SUÇLADILR

Suudi Arabistan’a ABD tarafından satılan 650 milyon dolarlık Cluster cephane satışı, bir yanda bu ülkenin Suriye savaşında oynadığı ‘taşeron’ rolü gösterirken, bir yandan da ABD’nin ‘yasak silahlar’ konusundaki ikili tutumunu ortaya çıkarıyor. 2008 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’de imzalanan Cluster Bombasını yasaklayan anlaşmayı Fransa ve İngiltere imzalamış ancak ABD ve İsrail onaylamamıştı. ABD’nin Irak savaşı sırasında İsrail’in ise Lübnan savaşında bu malzemeleri kullandığı Amnesty İnternational örgütü tarafından açıklanmıştı. 2012 Yılında ABD ve İngiltere yönetimleri Suriye’nin iç savaş sırasında Cluster bombaları kullandığı gerekçesiyle Birleşmiş Milletlere başvurarak ‘Suriye’ye karşı müdahale’ çağrısı yapmışlardı. Muhafazakar Milletvekili Sarah Woollaston tarafından Parlamento binasında ABD’nin Suudi Arabistan’a cluster bombası satışının açıklanmasından sonra, konunun muhalefet milletvekilleri tarafından önümüzdeki hafta İngiltere Parlamentosuna getirileceği kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu