Ana SayfaGenelManşet

Suriye’ye kötü niyetle konuşanların asıl amaçları siyasi çözüm yada Suriye halkının acılarına son vermek değildir

Beşar Caferi

Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşşar el-Caferi; New York’ta düzenlenen BM genel kurulu 68. Dönem çalışmalarında kimi devletlerin Suriye ve İran ile ilgili konulardan bir eksen oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Caferi yaptığı basın açıklamasında; kimi devletlerin New York’taki siyasi faaliyetlerde Suriye’deki krize ilişkin siyasi çözüm çabalarını baltalamaya ve düzenlenmesi beklenen Cenevre II konferansının tekerine çomak sokmaya çalıştıklarını açıkladı.

Caferi oturumlarda ve yan toplantılarda Suriye’ye ilişkin konuşanların bir kısmının kötü niyetle konuştuklarını, bunların asıl amaçlarının siyasi çözüm yada Suriye halkının acılarına son vermek olmadığını ifade etti.

Suriye’deki meselenin temelde kimyasal silah meselesi olmadığına ve bu konunun son zamanlarda gündem olduğuna dikkat çeken Caferi; asıl meselenin Suriye’deki iç durumlar, yıkım ve ölümün yanı sıra bunları gerçekleştiren terör gruplarına sağlanan silah ve para desteğinin kesilmesi olduğunun altını çizdi.

Uluslararası toplumun sonunda Suriye’de Kaide Örgütüne tabi silahlı teröristlerin bulunduğuna ikna olduğunu belirten Caferi; aynı zamanda Türkiye hükümeti ve körfezdeki petrodolar şeyhlerinin desteklediği ‘cihat nikahının’ tüm İslam alemini kötülediğinin altını çizdi.

Caferi; kimi körfez ülkesinin New York’ta temel olarak Suriye düşmanı olan bir çok tarafla yoğun temaslarda bulunduklarına dikkat çekti.

Sözlerinin bitiminde Caferi; kimi devletlerin ‘Suriye halkına yardım ve destek’ bahaneleri altında terörü desteklediklerine işaret ederek, bu devletlerin gün gelecek mutlaka bu desteklerinin bedelini ödeyeceklerinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu