Ana SayfaGenelManşet

Suudi Arabistan yeni iki ordu kurmak için çalışmalar başlattı

suudi arabistan-ordu

Arabistan dışişleri bakanı danışmanlarından Nevaf Ubeyd, Arabistan’ın yeni iki ordu kurmak için çalışmalar başlattığını bildirdi.

El-alem televizyonunun er-R’ay’ul Amm internet sitesinden naklen bildirdiğine göre birinci ordu 100 bin kişilik olup asker ve subaylardan oluşacak ve Fars Körfezi Ortak askeri komutanlığı bünyesinde faaliyet gösterecek. Bilindiği üzere Fars Körfezi İşbirliği konseyi Kuveyt’te düzenlenen son oturumunda ada kalkanı güçlerinin yerine yeni ortak bir ordunun kurulmasını kararlaştırmıştı.

Nevaf Ubeyd’in açıklamasına göre ikinci ordu ise yabancı savaşçılardan oluşacak 50 bin kişilik olacak ve bu ordunun da 250 bin kişiye çıkarılması amaçlanıyor. Bu ordu Arabistan komutanlığı altında acil müdahale güçleri olarak faaliyet gösterecektir.

Bu ordunun eğitim merkezinin ise Arabistan’ın Ürdün ile ortak sınırına yakın sahra çölü olacağı açıklanmıştır. İkinci ordunun üyelerinin ise genellikle Ürdün, Fas ve Yemen’de olacağı, bu güçlerin Amerikan, İngiliz ve Fransız askeri uzmanları tarafından eğitileceği açıklanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu